“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

“Hapja e urës së Ibrit, parim bazë i BE-së” – flet analisti politik për TV Arbëria

Extra AL PVC

Kohëve të fundit është përfolur se do të hapet Ura e Ibrit në Mitrovicë, raporton TV Arbëria.

Zëvendësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Veton Elshani, para disa ditësh ka paralajmëruar se ura e Ibrit do të hapet “shumë shpejt’.

Pas këtij paralajmërimi kanë reaguar Bashkimi Evropian dhe KFOR-i.

Nga BE-ja kanë thënë se hapja e urës së Ibrit është temë e cila i përket dialogut dhe çdo vendim që lidhet me të duhet të diskutohet në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Po ashtu, reagim tjetër ka ardhur edhe nga misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR-i.

Ky mision ka bërë thirrje që çdo vendim për urën mbi Ibër të merret në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Në lidhje me këtë çështje, për TV Arbëria ka folur analisti politik Fidan Ukaj.

Ai ka deklaruar se me hapjen e urës së Ibrit bëhet bashkimi i qytetarëve, që është një nga parimet BE-së.

“Hapja e urës bashkon njerëzit e një nga parimet bazë të BE-së është shkrirja e kufijve dhe bashkimi i njerëzve duke ua mundësuar lëvizjen e lirë”, është shprehur ai.

Tutje, Ukaj ka theksuar se përkundër parimit bazë të Bashkimit Evropian të cekur më lartë, ajo është duke vepruar të kundërtën e frymës Evropiane.

Në rastin konkret BE-ja është duke vepruar të kundërtën e frymës Evropiane”, shtoi Ukaj.

Sipas analistit politik, ura e Ibrit duhet të hapet dhe të garantohet lëvizja e lirë.

Ura e Ibrit duhet të hapet e duhet të garantohet lëvizja e lirë”, deklaroi Ukaj për TV Arbëria.

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...