Irani nis sulmin me dronë, reagon Netanyahu: Do të mbrohemi, Izraeli është i fortë

Izraeli ka lëshuar alarmin pasi nisjes së sulmit nga...

Kasolli kishte parashikuar fillimin e mundshëm të luftës Izrael-Iran

Analisti Afrim Kasolli, sot gjatë ditës kishte bërë një...

Israeli thotë se Irani i ka nisur ​​dronët drejt Izraelit, lajmi konfirmohet edhe nga SHBA

Irani ka nisur ​​dronët në drejtim të Izraelit, ka...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Gjykatësi shpall vendimin për ish-kancelarin austriak: “Sebastian Kurz është fajtor”

Extra AL PVC

Sebastian Kurz u shpall fajtor për deklarata të rreme. Ai u dënua me 8 muaj burg me kusht. Gjykatësi Michael Radasztics shpalli vendimin të premten në mbrëmje pas seancave përfundimtare të dëshmitarëve. Vendimi nuk është ende ligjërisht i detyrueshëm.

Pas dymbëdhjetë ditësh diskutime, një gjykatë në Vjenë ka dhënë vendimin e saj për gjyqin e ish-kancelarit austriak Sebastian Kurz.

Kështu, siç raportojnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ai është dënuar për deklarata të rreme në një hetim parlamentar.

Kurz, dha dorëheqjen në vitin 2021 pas një hetimi të veçantë korrupsioni.

Prokurorët, në gjyqin i cili u hap në tetor, akuzuan 37-vjeçarin se kishte dhënë dëshmi të rreme në qershor 2020 gjatë një hetimi në lidhje me rolin e tij në krijimin e një kompanie të quajtur OeBAG.

Ai po merret gjithashtu në pyetje për dhënien e pretendimeve të rreme në të njëjtin hetim për emërimin e ish-të besuarit të tij të ngushtë Thomas Schmid në një pozicion drejtues.

Sipas Associated Press, një kopje private e aktakuzës përfshin mesazhe tekstuale inkriminuese në telefonin e Schmid.

Kurz i ka mohuar akuzat dhe ka pretenduar se rasti është ndikuar nga politika.

Sebastian Kurz erdhi në pushtet në moshën 31-vjeçare me një platformë kundër emigracionit si lider i Partisë Popullore.

Duke u bërë Kancelar në vitin 2017, ai bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme pas dorëheqjes së zëvendëskancelarit të tij, i cili u kap në video që supozohet se i premtonte kontrata qeveritare një investitori të mundshëm rus.

Kurz u kthye në pushtet në një koalicion me të Gjelbërit në fillim të vitit 2020, por dha dorëheqjen përsëri në 2021 pasi u bë objektivi i një hetimi të dytë për ryshfet të dyshuar.

Kjo është hera e parë në 30 vjet që një ish-kancelar austriak del në gjyq.

spot_img

Të fundit

Irani nis sulmin me dronë, reagon Netanyahu: Do të mbrohemi, Izraeli është i fortë

Izraeli ka lëshuar alarmin pasi nisjes së sulmit nga...

Kasolli kishte parashikuar fillimin e mundshëm të luftës Izrael-Iran

Analisti Afrim Kasolli, sot gjatë ditës kishte bërë një...

Israeli thotë se Irani i ka nisur ​​dronët drejt Izraelit, lajmi konfirmohet edhe nga SHBA

Irani ka nisur ​​dronët në drejtim të Izraelit, ka...

Lufta Izrael-Iran ka filluar zyrtarisht

TV Shtetëror izraelit KANN, njoftoi se Irani ka nisur...

Irani nis sulmin me dronë, reagon Netanyahu: Do të mbrohemi, Izraeli është i fortë

Izraeli ka lëshuar alarmin pasi nisjes së sulmit nga ana e Iranit. “Qytetarët izraelitë, në vitet e fundit, dhe aq më tepër në javët e...

Kasolli kishte parashikuar fillimin e mundshëm të luftës Izrael-Iran

Analisti Afrim Kasolli, sot gjatë ditës kishte bërë një analizë lidhur me mundësinë e shpërthimit të luftës ndërmjet Izraelit dhe grupit terrorist palestinez të...

Israeli thotë se Irani i ka nisur ​​dronët drejt Izraelit, lajmi konfirmohet edhe nga SHBA

Irani ka nisur ​​dronët në drejtim të Izraelit, ka thënë një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, njofton CNN. Zëdhënësi i IDF, Daniel Hagari...