Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

Fundi i epokës së artë të Belgjikës

ISP Broadcast

Pavarësisht mungesës së trofeve, Belgjika për katër vite me radhë ishte kombëtarja numër një në ranglistën botërore të FIFA-s.

Futbollistët belg arritën që përgjatë viteve 2018, 2019, 2020 dhe 2021 ta mbanin kombëtaren e tyre në vendin e parë në botë, por që fatkeqësisht sukseset munguan.

Pritjet ishin të mëdha për Belgjikën, e cila në përbërje të skuadrës ka yje të shumtë si Eden Hazard, Romelu Lukaku, Kevin De Bruyne e Thibaut Courtois.

Këto pritje ishin edhe në Kampionatin Botëror “Katar 2022”, por që Belgjika dështoi që të gëzojë tifozët e saj.

Belgjika e filloi këtë Botëror me fitore minimale 1:0 kundër Kanadasë, e cila u pasua nga një humbje e befasishme 2:0 nga Maroku. Ndërkaq, në ndeshjen e fundit, Belgjika barazoi pa gola me Kroacinë, rezultat ky që automatikisht shoi shpresat e belgëve për kualifikim dhe u eliminuan qysh në fazën e grupeve.

Shumica e lojtarëve belg që ishin në përbërje janë më në moshë, dhe për disa prej tyre ky Botëror ishte i fundit në karrierë.

Lojtarët si Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Thomas Meunier, Axel Witsel, Kevin De Bruyne e Dries Mertens, pritet që ta kenë luajtur Kampionatin Botëror të fundit në karrierë, gjë kjo që nënkupton për fundin e një epoke të artë te Kombëtarja e Belgjikës, epokë kjo e cila u karakterizua me vetëm vendin e parë përgjatë viteve 2018, 2019, 2020, dhe 2021 në ranglistën e FIFA-s.

 

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...