Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

“Ëndërr e trisht jeta” – Kjo është letra që iu gjet në xhep ushtarit të vrarë të Mujë Krasniqit

Extra AL PVC

Ish-ushtarja e UÇK-së, Aida Dërguti, rrëfen një ngjarje rrëqethëse që lidhet me komandantin Mujë Krasniqi.

Në ditën kur iu gjet kufoma komandant Kapuçit, siç rrëfen Dërguti, ishte gjetur edhe ajo e ushtarit të UÇK-SË, Astrit Bytyçit.

Në letërnjoftimin e Astritit, ishte një letër me vargje rrëqethëse që sjell Dërguti në shkrimin e saj.

Postimi i plotë:

15 qershor 1999 (fragment nga ditari)

Kufomat e ushtarëve të komandant Kapuçit i zbuloi Sadiku. Ishin të dekompozuara. Identifikimi do të ishte i pamundur sikur të mos gjendeshin dokumente identifikimi ne xhepat e uniformës. Astrit (Gafur) Bytyçi kishte kokën e shkëputur nga trupi. Brenda letërnjoftimit ishte një copë letre me ca vargje, e ruajtur mrekullisht:

Ëndërr e trisht jeta

këtu midis shtëpishē të djegura

tërë blozë e hi

O, zot

në këmbë veç oxhaqet paskan mbetur

simbolikë e bardhë

si fundshpresa e njeriut n’agoni

Vlonë me 11.11.1998

Ora 12.40

Astrit Bytyçi    /TV Arbëria

24-vjetori i rënies së Mujë Krasniqit dhe 41 bashkëluftëtarëve të tij

Në përvjetorin e rënies, bashkëluftëtari i kushton këngë Mujë Krasniqit

 

spot_img

Të fundit

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka...

Biden: I dëgjoj protestat kundër luftës në Gazë

Presidenti Joe Biden tha në një fjalim në ceremoninë...

Njoftimi nga Uashingtoni për takimin Allen-Kurti, nënvizohet mbështetja e SHBA për dialogun me Serbinë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka dhënë detaje për takimin e Nënsekretares për Diplomaci, Liz Allen, me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Në njoftimin e DASH...

VIDEO/ Kështu po duken Alisa dhe Urimi në dasmën e tyre

Ish-banorët e “BBVK1”, Alisa dhe Urimi i kanë dhënë fund beqarisë. Dyshja kanë publikuar një fotografi në rrjetin social “Instagram” ku shihen të veshur si...

Shtime, tre anëtarë të një familje dërgohen në Emergjencë, dyshohet se u rrahën

Rreth orës 19:33, policia e stacionit në Shtime ka pranuar një informatë për një rrahje në rrugën ,,12 Qershori” në Shtime. Sipas policisë dyshohet...