Të fundit:

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Çfarë duhet të konsumoni për të luftuar celulitin

Extra AL PVC

Celuliti është produktiviteti i depozitave yndyrore poshtë lëkurës.

Rezultatet e saj janë disa gropëza që prishin pamjen tuaj. Mbipesha është një faktor kontribuues në shfaqjen e celulitit, por kjo nuk do të thotë që njerëzit që janë në peshë optimale nuk mund të preken prej saj.  Në këtë artikull do t’ju informojmë më shumë për llojet e ushqimeve që shkaktojnë celulit.

Ushqimet e gatshme

Këto ushqime njihen për aftësinë e tyre në nxitjen e inflamacionit. Ato janë të pasura me përqindje të lartë sheqeri, yndyre dhe kripe. Këtu përfshihen: ëmbëlsirat, pijet e gazuara, patatinat produktet e përpunuara të mishit e të tjerë.

Karbohidratet e përpunuara

Inflamacioni është një problem që shtyn qelizat e yndyrës të zmadhohen dhe të përthithin lëngje dhe toksina. Karbohidratet e rafinuara shkaktojnë jo vetë inflamacion por edhe celulit. Në këtë kategori përfshihen produktet si: ëmbëlsirat, drithërat, pijet e gazuara, buka dhe makaronat.

Kripa

Kripa e detyron trupin të akumulojë lëngje në qelizat dhe indet yndyrore. Një gjë e tillë prish paraqitjen e jashtme të lëkurës. Ekspertët thonë se duhet të kemi kujdes me konsumimin e kripës dhe të mos e teprojmë me të.

Shkaktarët më të mëdhenj të celulitit

Përveç ushqyerjes, celuliti mund të shkaktohet edhe nga faktorë të tjerë. Ai përkeqësohet me kalimin e moshës dhe ndikohet shumë nga hormonet. Celuliti shfaqet më shumë gjatë pubertetit, shtatzënisë dhe pas menopauzës. Në shumë raste, celuliti është i shkaktuar në gjene dhe në raste të tjera shkaktohet nga mungesa e aktivitetit fizik.

DISA NGA TRAJTIMET NATYRALE PËR ELIMINIMIN E CELULITIT

Konsumoni shumë ujë

Aleati më i madh i juaji kundër celulitit është uji sepse ndihmon në tharjen e dhjamit, duke eliminuar edhe toksinat në trup. Rekomandohet që të konsumoni çdo ditë rreth 2 litra ujë për të larguar celulitin.

Ujë me limon

Një mënyrë shumë e thjeshtë për shkrirjen e dhjamit të celulitit është edhe uji me limon. Kjo pije është më e efektshme nëse konsumohet e ngrohtë herët në mëngjes në formën e çajit.

Vitaminat

Çfarë të konsumoni për të zhdukur celulitin?

Së pari konsumoni shumë fruta si boronica, limoni, portokalli apo kivi. Konsumoni shumë mollë së bashku me lëkurën, pasi ndihmon në eliminimin e masës dhjamore dhe nxit formimin e muskujve . Ushqimet e pasura me Omega 3 janë një burim i mirë i eliminimit të ujit të tepërt që akumulohet nën lëkurë.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Analisti politik, Ylli Hoxha, iu drejtua deputetëve të Partisë...

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj qeverisjes komunale në Gjilan nga Lëvizja Vetëvendosje. Ai thotë se për tri vjet qeverisje nga ana...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel sot paradite. Zënka e tyre ka pasur të bëjë me përgatitjen akademike. Ndonëse zënkë simpatike, kjo...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet gjithmonë e më shpesh pas sulmit të armatosur në Banjskë, dhe mes paralajmërimeve të autoriteteve...