Irani nis sulmin me dronë, reagon Netanyahu: Do të mbrohemi, Izraeli është i fortë

Izraeli ka lëshuar alarmin pasi nisjes së sulmit nga...

Kasolli kishte parashikuar fillimin e mundshëm të luftës Izrael-Iran

Analisti Afrim Kasolli, sot gjatë ditës kishte bërë një...

Israeli thotë se Irani i ka nisur ​​dronët drejt Izraelit, lajmi konfirmohet edhe nga SHBA

Irani ka nisur ​​dronët në drejtim të Izraelit, ka...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Borrell: Agresioni rus kundër Ukrainës është shkelje e parimeve mbi të cilat bazohet OSBE

Extra AL PVC

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell deklaroi sot se agresioni rus kundër Ukrainës, shkatërrimi sistematik i infrastrukturës civile dhe përdorimi i dimrit si armë me qëllim për të sjellë errësirë dhe të ftohtë te njerëzit e këtij vendi, është krim lufte dhe shkelje e së drejtës ndërkombëtare si dhe e parimeve mbi të cilat bazohet OSBE-ja.

“Rusia ka sjellë luftë në Evropë dhe meqenëse nuk arriti të nënshtrojë Ukrainën, ajo tani po shkatërron sistematikisht të gjithë infrastrukturën civile,” u tha Borrell gazetarëve në Këshillin e Ministrave të Shteteve Anëtare të OSBE-së, i cili filloi sot në Lodz, Poloni.

Ai shton se BE-ja do të mbështesë Gjykatën Penale Ndërkombëtare, e cila tashmë po bashkëpunon me prokurorët ukrainas.

“Ne po dërgojmë një milion euro shtesë për çminimin në Ukrainë dhe Bashkimi Evropian do të mbështesë Gjykatën Penale Ndërkombëtare, e cila tashmë po punon gjerësisht me prokurorët ukrainas për të mbledhur prova të krimeve. Ajo duhet të miratohet nga shtetet anëtare të unionit dhe ne duhet të sigurojmë mbështetje në Kombet e Bashkuara me një numër të madh vendesh”, tha Borrell.

Borrell tha se është e nevojshme të ndërtohet një kornizë e re sigurie pasi Rusia shkatërroi atë ekzistues.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së përsëriti se Rusia duhet të paguajë për dëmin që i shkaktoi Ukrainës dhe për shkatërrimin e infrastrukturës civile që u shkatërrua gjatë konfliktit.

Borrell tha se deri më tani BE ka sekuestruar më shumë se 20 miliardë dollarë fonde që u përkasin oligarkëve rusë.

“Përveç këtyre fondeve janë bllokuar edhe 300 miliardë dollarë që i përkasin Federatës Ruse. Këto para duhet të përdoren për të rindërtuar Ukrainën. Aktualisht është i bllokuar dhe është e nevojshme të hetohen të gjitha kornizat ligjore për t’u sekuestruar”, tha Borrell. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Irani nis sulmin me dronë, reagon Netanyahu: Do të mbrohemi, Izraeli është i fortë

Izraeli ka lëshuar alarmin pasi nisjes së sulmit nga...

Kasolli kishte parashikuar fillimin e mundshëm të luftës Izrael-Iran

Analisti Afrim Kasolli, sot gjatë ditës kishte bërë një...

Israeli thotë se Irani i ka nisur ​​dronët drejt Izraelit, lajmi konfirmohet edhe nga SHBA

Irani ka nisur ​​dronët në drejtim të Izraelit, ka...

Lufta Izrael-Iran ka filluar zyrtarisht

TV Shtetëror izraelit KANN, njoftoi se Irani ka nisur...

Irani nis sulmin me dronë, reagon Netanyahu: Do të mbrohemi, Izraeli është i fortë

Izraeli ka lëshuar alarmin pasi nisjes së sulmit nga ana e Iranit. “Qytetarët izraelitë, në vitet e fundit, dhe aq më tepër në javët e...

Kasolli kishte parashikuar fillimin e mundshëm të luftës Izrael-Iran

Analisti Afrim Kasolli, sot gjatë ditës kishte bërë një analizë lidhur me mundësinë e shpërthimit të luftës ndërmjet Izraelit dhe grupit terrorist palestinez të...

Israeli thotë se Irani i ka nisur ​​dronët drejt Izraelit, lajmi konfirmohet edhe nga SHBA

Irani ka nisur ​​dronët në drejtim të Izraelit, ka thënë një zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, njofton CNN. Zëdhënësi i IDF, Daniel Hagari...