Të fundit:

Qeveria mban mbledhje elektronike, ja vendimet që mori

Qeveria e Republikës së Kosovës ka mbajtur sot mbledhje...

Mbi 70 aksidente trafiku për dy ditë, 8 persona të vdekur që nga janari

Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek...

Express: Shqipëria ka gjithçka që një turist mund të dëshirojë për pushime

Vendi befasues ka gjithçka që një turist mund të...
ISP BroadcastISP Broadcast

Aplikimi për BE simbolik – procesi mund të zgjasë 30 vjet, ish-kolegët thonë se Kurti po fokusohet veç në dialog

Extra AL PVC

Ish-bashkëpartiakët e kryeministrit Albi Kurti, e kanë kritikuar qasjen e Qeverisë së tij sa i përket procesit të integrimit në arenën ndërkombëtare

Sipas tyre kjo Qeveri gjatë këtyre viteve më shumë ka pasur çnjohje se sa njohje të reja. Ata kanë shtuar se Qeveria është fokusuar më shumë në çështjen e dialogut me Serbin edhe pse kjo nuk ka qenë fillimisht prioritet.

Sa i përket aplikimit të Kosovës për statusin e vendi kandidat në Bashkimin Evropian, ata thonë se ky proces lidhte me suksesin që do të ketë procesi i dialogut me Serbinë.

Ish-anëtari i Vetëvendosjes, Nol Nushi, tani sekretar organizativ në Partinë Socialdemokrate, ka thënë se aplikimi i Kosovës për statusin e vendit kandidat në BE është më shumë si një aplikim simbolik, pasi sipas tij, ky proces do të zgjas deri në 30 vjet që të përfundoj.

“Unë atë e kam parë më shumë si aplikim simbolik duke e parë situatën edhe luftës në Ukrainë ku u angazhuan në NATO Finlanda dhe ndodhën disa zgjerime kështu të përshpejtuara edhe Kosova e bëri këtë aplikim në këtë linjë, me demek krahu perëndimorë kundër Rusisë. Nuk shohë ndonjë zhvillim të shpejt aty sepse edhe po të pranohen duan 20-30 vite që të përfundoj, në rastin më të mirë. Kështu që nuk besoj që është temë që ka me na brengos së shpejti”, tha ai.

Ai tha se fati i Kosovës është lidhur me fatin e dialogut me Serbinë. Nushi shton se për dy vjet në këtë qeverisej më shumë ka pasur çnjohje se sa njohje të reja, e krejt kjo ai thekson që ka ndodhur si shkak i qasjes së gabueshme të Qeverisë.

“Fati i shtetit të Kosovës praktikisht është lidh me fatin e dialogut me Serbin, krejt këta qeveritar sot që qeverisin kanë thënë dikur që neve nuk kemi njohje sepse ka korrupsion, ka keq qeverisje, janë të pa aftë qeveritë. Për dy vitet të Kurtit ka më shumë çnjohje, se njohje nuk ka hiq edhe ne gjithmonë kemi qen pro dialogut dhe pro kompromisit në dialog në mënyrë që problemi i Kosovës të zgjidhte një herë e përgjithmonë ndërkombëtarisht”.

 “Ne e konsiderojmë Kosovën shtet të pa varur dhe sovran, problemi është që shumica e botës, e shteteve nuk po na konsiderojnë të tillë. Qysh ndodh ko ndodhë duke e zgjidh problemin me Serbinë. Këtu nuk po më duket se ka qasje nga qeveria jonë, qasje që donë me zgjidh problemin  që ta përfundojmë këtë problem. Më shumë po duket një tentativë e Kurtit  edhe e Vuçiqit që të investojnë në këtë problem vazhdimisht, që të mos ndalet sepse po ju shërben për elektorat të brendshëm. Në këtë linjë nuk shoh ndonjë përparim të njohjeve, fatkeqësia ke që edhe mas marrëveshjes Ohrit, shtet si Spanja, Greqi që pritej që do të na njeh deklaruan nga Beogradi që nuk ndryshojnë ndryshim. Perspektiva është e zymtë sepse qasja e qeverisë është problematike”, tha ai.

Ish-deputeti i VV-së Afrim Kasolli, tha se të gjitha proceset e agjendës integruese të Kosovës krahas plotësimit të kritereve, lidhen edhe me suksesin që do ta ketë dialogu Kosovë- Serbi.

“Sa i përket në përgjithësi agjendës integruese, krahas plotësimit të kritereve të brendshme në mas shumë të madhe do të varet edhe nga dinamikat e dialogut. Në fund të fundit të gjitha raportet e progresit si për Kosovës e po ashtu edhe për Serbinë që janë bërë deri më tani në mënyrë eksplicite e theksojnë se njëri prej kritereve në agjendën integruese të të dyja vendeve është edhe suksesi në dialog. Krahas plotësimit të kritereve të domosdoshme  që janë të parapara edhe ky dimension është një kusht i pa tej kalueshëm për të pasur sukses”, tha ai.

Kasolli tha se Qeveria e Kosovës deri më tani ka qenë e fokusuar në temën e dialogut me Serbinë, prandaj sipas tij, në politikën e jashtme nuk ka asnjë njohje.

“Në përgjithësi nuk e ka karakterizuar ndonjë dinamik specifike, madje nuk ka qenë thuajse temë kryesore. Qeveria e Kosovës deri më tani kryesisht ka qenë e fokusuara në temën e dialogut, kjo ka qenë tema qendrore, dominuese në politikën e saj të jashtme nuk kemi asnjë njohje, nuk kemi diçka tjetër pavarësisht faktit që premtimi kryesor i Qeverisë ka qenë që tema e dialogut nuk do të jetë prioritet për të. Por praktikat ka dëshmuar që kjo është shndërruar në prioritet politik të saj”, tha ai.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Po vjen telefoni Barbie

Kompania HMD, e cila është përgjegjëse për telefonat Nokia,...

Barcelona po shqyrton mundësinë për t’i bërë një ofertë yllit francez që i skadon kontrata në verë

Barcelona me shumë gjasa do të jetë në ‘gjueti’...

10 rregulla për fjalime që do të mbahen mend

Edhe në biznes, idetë e mira mund të formësojnë...

Gabimet që bëjmë me fytyrën gjatë dimrit

Lëkura në dimër është shumë më e ndjeshme se zakonisht dhe...

Po vjen telefoni Barbie

Kompania HMD, e cila është përgjegjëse për telefonat Nokia, do të “ringjallë” telefonin e përdorur nga Barbie. Nëse keni pyetur veten se kur markat do...

Barcelona po shqyrton mundësinë për t’i bërë një ofertë yllit francez që i skadon kontrata në verë

Barcelona me shumë gjasa do të jetë në ‘gjueti’ për lojtarët e lirë këtë verë në përpjekje për të ndërtuar ekipin e tyre pa...

10 rregulla për fjalime që do të mbahen mend

Edhe në biznes, idetë e mira mund të formësojnë të ardhmen. Fjalimet e paharrueshme prekin mendjet dhe zemrat. Por për t’u mbajtur në mend,...