Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...

Zogaj: Askush nuk u dënua për masakrën e Burgut të Dubravës

25 vjet më parë, në Burgun e Dubravës ka...

Ekipet e ASK-së do të vazhdojnë regjistrimin e qytetarëve në 11 komuna

Qytetarët e 11 komunave do të mund t’i shfrytëzojnë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Angazhimi “i hekurt” i SHBA për mbrojtjen e Izraelit nuk do të ndryshojë

Extra AL PVC

SHBA përsëriti sot se angazhimi i saj për mbrojtjen e Izraelit mbetet “i hekurt” dhe se nuk dëshiron të shohë një luftë më të gjerë rajonale pas sulmeve iraniane ndaj Izraelit gjatë fundjavës.

“Ne e kemi bërë të qartë privatisht dhe publikisht se jemi të përkushtuar ndaj mbrojtjes së Izraelit, kjo do të jetë gjithmonë e vërtetë. Ky angazhim mbetet i hekurt, nuk do të ndryshojë,” tha në një konferencë zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matt Miller.

“Dhe nëse ka sulme të mëtejshme ndaj Izraelit, sigurisht, ne do të vazhdojmë t’i mbrojmë ata,” shtoi ai.

Miller tha se Uashingtoni mbetet i përkushtuar për të ofruar paqe dhe siguri të qëndrueshme për Izraelin, popullin palestinez dhe rajonin më të gjerë, duke shtuar se do të vazhdojë të angazhojë partnerë rajonalë dhe ndërkombëtarë “urgjentisht në këto zona” në ditët në vijim.

“Ne nuk duam ta shohim këtë konflikt të përshkallëzuar më tej. Ne nuk duam të shohim një luftë më të gjerë rajonale,” shtoi ai.

Më parë, shefi i shtabit të ushtrisë izraelite, Herzi Halevi tha se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit iranian të fundjavës.

“Sulmi iranian do të përballet me një përgjigje,” tha Halevi gjatë vizitës së tij në bazën ajrore Nevatim në jug të Izraelit, e cila ishte në shënjestër në sulmin iranian të së shtunës.

“Irani donte të dëmtonte aftësitë strategjike të shtetit të Izraelit – kjo është diçka që nuk kishte ndodhur më parë. Ne ishim të përgatitur për operacionin “Mburoja e Hekurt” – përgatitje që solli Iranin të përmbushte gjithashtu epërsinë ajrore,” shtoi ai.

Irani sulmoi me dronë dhe raketa Izraelin të shtunën në përgjigje të sulmit të 1 prillit në Konsullatën iraniane në Damask, në të cilin u vranë të paktën 13 persona, duke përfshirë shtatë këshilltarë ushtarakë. /AA

spot_img

Të fundit

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e...

Zogaj: Askush nuk u dënua për masakrën e Burgut të Dubravës

25 vjet më parë, në Burgun e Dubravës ka...

Ekipet e ASK-së do të vazhdojnë regjistrimin e qytetarëve në 11 komuna

Qytetarët e 11 komunave do të mund t’i shfrytëzojnë...

AAK në Gjermani, Haradinaj: Bashkatdhetarët janë pjesë e rëndësishme në çdo proces për vendin

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush...

Besnik Berisha thotë se Enver Sekiraqa nuk është arratisur

Avokati Besnik Berisha ka thënë se nuk është e vërtetë që Enver Sekiraqa është arratisur nga Kosova. "Meqe ra fjala, Enver Sekiraqa nuk eshte arratisur,...

Zogaj: Askush nuk u dënua për masakrën e Burgut të Dubravës

25 vjet më parë, në Burgun e Dubravës ka ndodhur një nga masakrat më të mëdha në Kosovë kundër shqiptarëve nga regjimi i Slobodan...

Ekipet e ASK-së do të vazhdojnë regjistrimin e qytetarëve në 11 komuna

Qytetarët e 11 komunave do të mund t’i shfrytëzojnë edhe pesë ditë që të regjistrohen. Pas shtyrjes së afatit për regjistrimin e popullsisë për disa...