Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Stërvitja ushtarake ndërkombëtare ‘Baltic Connection’ – Lituania furnizohet me sistemin Patriot

Extra AL PVC

Një sistem i mbrojtjes ajrore Patriot është vendosur në Lituani si pjesë e stërvitjes vjetore ushtarake ndërkombëtare, Baltic Connection 24.

Bëhet e ditur se ky sistem synon të rrisë mbrojtjen e popullsisë dhe infrastrukturës së vendit kundër aeroplanëve, dronëve dhe raketave.

Bateria e sistemit të mbrojtjes ajrore ka mbërritur në portin Klaipeda prej ku do të zhvendoset në bazën ajrore Siauliai.

Lituania kufizohet me enklavën ruse të Kaliningradit, ku qeveria polake thotë se Rusia mund të ketë vendosur rreth 100 armë bërthamore, shkruan euronews.

Zyrtarët lituanez e përshkruajnë vendosjen e sistemit Patriot si hapin e parë drejt zbatimit praktik të modelit të mbrojtjes ajrore rrotulluese për të cilin janë dakorduar gjatë samitit të NATO-s në Vilnius vitin e kaluar.

“Është e rëndësishme në një farë mënyre që ne do të jemi në gjendje të testojmë dhe përgatitemi për këtë model rrotullues, që do të thotë se ne dimë se çfarë të bëjmë dhe si ta bëjmë atë. E vetmja gjë që mbetet është ta testojmë atë”, tha Ovidijus Pilitauskas, komandant i batalionit të mbrojtjes ajrore të Lituanisë.

Sipas ushtrisë lituaneze, stërvitja do të nxisë gatishmërinë për të lëvizur forcat dhe integrimin e forcave, komandën dhe kontrollin e unifikuar dhe ekzekutimin e operacioneve të mbrojtjes ajrore.

Përndryshe, Suedia dhe Holanda janë ndër vetëm shtatë vendet e NATO-s në Evropë që kanë sisteme Patriot; të tjerat janë Gjermania, Greqia, Polonia, Rumania dhe Spanja, sipas të dhënave nga Instituti Ndërkombëtar për Studime Strategjike.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...