Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Skitarja austriake që kërkon t’i sjellë medalje Kosovës: Motivohem nga vajzat e xhudos

Extra AL PVC

Skitarja austriake Sophie Sorschag ka vendosur që nga ky vit ta përfaqësojë Kosovën në garat ndërkombëtare. Në fillim të kësaj jave, kampionia e botës në garat ekipore të skitarisë mori nënshtetësinë e Kosovës, vendim ky për të cilin thotë se ndihet krenare.

Sorchag thotë se ndihet tejet e lumtur që do të garojë nën flamurin e Kosovës, derisa shpreh hapur objektivin që vendit tonë t’i sjellë medalje olimpike.

Sorschag: Kosovës do t’i sjellë medalje olimpike

“Unë thjesht doja të skijoj për një komb që vlerëson punën time dhe jam shumë e mirëpritur këtu, prandaj jam e lumtur që do ta përfaqësoj Kosovën në të ardhmen. Objektivi im është të fitoj medalje olimpike ose medalje në ngjarje të mëdha dhe të jem e suksesshme”, tha ajo.

Sorschag shton se për të arritur deri tek medaljet motivohet nga sukseset e vajzave të xhudos në Kosovë si dhe vlerëson pritjen e ngrohtë që i është bërë në Kosovë.

Sorschag: Motivohem nga vajzat e xhudos për të fituar medalje

“Njerëzit janë shumë mikpritës, dhe unë isha e mirëpritur këtu, ata janë kaq miqësorë dhe kjo më pëlqen… Po, kam dëgjuar tashmë për këto tre medaliste olimpike (Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova, Distria Krasniqi) medalje ari. A më motivojnë ato? Po sigurisht.”, theksoi Sorschag.

I lumtur me vendimin e skitares për ta përfaqësuar Kosovën është shprehur edhe trajneri i saj Jure Radelj, derisa zbulon arsyen kryesore pse zgjodhën Kosovën për përfaqësim në arenën ndërkombëtare.

Radelj: Kosova vend në të cilin Sorschag mund t’i realizojë ëndrrat

“Po, e vlerësoj vërtet. Ne gjetëm bashkëpunim për të ardhmen, kështu që jam shumë i lumtur që vendosëm dhe do të përfaqësojmë në sezonet e ardhshme Republikën e Kosovës. Arsyeja kryesore ishte se njerëzit me të cilët kam komunikim na dëgjojnë dhe shohin në të ardhmen për të promovuar Republikën e Kosovës dhe gjithashtu për të dhënë diçka për të rinjtë e skitarisë, kjo është pika kryesore dhe gjithashtu që Sophie mundet të vazhdojë karrierën e saj dhe të bëjë realitet ëndrrën për lojërat olimpike në Milano”, tha Radelj.

Ai ritheksoi synimin e qartë për t’i sjellë Kosovës medalje olimpike e botërore.

Radelj: Synojmë medalje olimpike dhe botërore

“Synimi ynë i qartë është të luftojmë për medalje dhe sigurisht, Sophie është një skitare me të vërtetë e talentuar. Ajo po punon shumë për të ardhmen, tashmë ne jemi në gjendje të mirë, në progres të mirë. Pra, ne e vlerësojmë vërtet që sezoni i verës po vjen shpejt, ne do të godasim kështu që unë kam qëllime të qarta për Lojërat Olimpike dhe Kampionatin Botëror”, theksoi ai.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...

Situata aktuale në vend, Bislimi takohet me emisarin e Norvegjisë për Ballkanin Perëndimor

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog...

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së Jugut, ka folur për urën mbi Ibër në Mitrovicë, si një prej çështjeve që ka...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u sulmua nga RTK-ja, foli në Pressing për sulmin që i është bërë medias së tij...

“Më kërkuat lekë, e më telefonuat më numër privat- vetëm pse jam nga Kosova” – Mediumi JOQ Albania tenton ta shantazhoj biznesin nga Prishtina

Ditëve të fundit ka bërë bërë bujë të madhe çështja e uljes së numrit të vizitorëve nga Kosova për në plazhet shqiptare, shkruan Arbëria...