Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Situata e sigurisë në Kosovë, temë diskutimi mes Jasharit me përfaqësuesit të Britanisë

Extra AL PVC

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, priti sot në takim përfaqësuesin Ushtarak të Mbretërisë së Bashkuar në NATO dhe BE, gjenerallejtënant Ian Cave CB.

Në njoftimin e FSK-së thuhet se Jashari i ka uruar mirëseardhje Gjeneralit Cave dhe e falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme që Mbretëria e Bashkuar ofron në aspektin bilateral si dhe në kapacitetin e tij si përfaqësuesin ushtarak të Mbretërisë së Bashkuar në NATO dhe BE.

“U potencua bashkëpunimi i shkëlqyeshëm në mes të Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës në trajnime, stërvitje dhe zbarkime të përbashkëta, gjithashtu  Gjeneral Jashari e ka njoftuar gjeneralin Cave me të arriturat e FSK-së, planin e tranzicionit dhe që fokusi i tij si komandant në kuadër të këtij plani janë zhvillimi i regjimenteve të këmbësorisë dhe kapacitetet specialistike në njësi të tjera”.

”Cave e falënderoi Gjeneral Jasharin për pritjen dhe e përgëzoi për zhvillimin e FSK-së, në ngritjen e kapaciteteve të saj. Të dy gjeneralët gjithashtu biseduan për situatën e sigurisë në Kosovë dhe rajon si dhe faktin që FSK është forcë që kontribuon në sigurinë e rajonit dhe më gjerë”, thuhet në njoftim.

Mes tjerash, Jashari u shpreh që FSK është e gatshme që të vijojë tutje zhvillimin e saj, si dhe të bëjë të gjitha veprimet e duhura që të bëhet forcë profesionale dhe e ndërveprueshme me NATO-n dhe aleatët e saj.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...