Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Shkarkuan trajnerin dhe janë organizator të Kupës së Botës, tani e duan Jurgen Kloppin

Extra AL PVC

Drejtuesit e Federatës Amerikane të Futbollit kanë bërë të ditur zyrtarisht se 50-vjeçari Gregg Berhalter nuk është më p♪7rzgjedhës, duke e larguar nga puna.

Ndarja ishte për shkak të paraqitjes së dobët në Kupën e Amerikës, të cilën SHBA është nikoqire.

Kombëtarja e SHBA-së kishte pritshmëri të mëdha nga kjo garë, por rrugëtimi i saj përfundoi në grupe. Fitorja ndaj Bolivisë u pasua me dy humbje, kundër Panamasë dhe Uruguait, dhe skuadra zuri vendin e tretë në renditjen e grupit C.

Berhalter u bë përzgjedhës i SHBA-ve për herë të parë në vitin 2018 dhe drejtoi ekipin kombëtar deri në vitin 2022. Kur SHBA luajti në Kupën e Botës 2022, Berhalter u bë personi i parë në futbollin amerikan që luajti në Kupën e Botës edhe si lojtar edhe si trajner.

Pas kësaj ai për një vit nuk ka kryer detyrën e përzgjedhësit, por drejtuesit e shoqatës lokale e kanë rikthyer vitin e kaluar në postin e përzgjedhësit.

Dështimi në Copa America shënoi largimin e tij të dytë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të bashkëorganizojnë Kupën e Botës me Meksikën dhe Kanadanë pas dy vitesh. Amerikanët tani duan të udhëhiqen nga një emër i madh në këtë garë.

Independent shkruan se dëshira e tyre është gjermani legjendar Jurgen Klopp, ish-trajneri i Mainz, Borussia Dortmund dhe Liverpool.

Klopp u largua nga Liverpool këtë verë, ku fitoi gjithçka dhe pranoi hapur se kishte nevojë për një pushim. Megjithatë, puna si përzgjedhës kërkon më pak angazhim të përditshëm, shkruan Independent, duke nënvizuar se do të ishte e vështirë të bindej Klopp.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...