Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Putini i dha nënshtetësinë ruse një vullnetari serb që kontribuojë në pushtimin e Ukrainës

Extra AL PVC

Një vullnetar nga Serbia, Aleksandar Jokiq, i cili po lufton në anën e Rusisë në zonën e Distriktit Ushtarak Verior, ka marrë nënshtetësinë ruse, sipas dekretit të presidentit rus, të publikuar në faqen e internetit për publikime zyrtare të akteve juridike.

“Vendos t’i jap shtetësinë e Federatës Ruse, Aleksandar Jokiqit, i lindur më 26 janar 2003 në Serbi”, thuhet në dokumentin e nënshkruar nga Putin, raporton N1.

Në fund të muajit prill, deputeti i Dumës së Shtetit, Aleksandar Histajn tha se Jokiq, i cili mori pjesë në çlirimin e Mariupolit dhe në betejat pranë Ugledarit, ishte kërcënuar me dëbim në vendlindje dhe 25 vjet burg sipas nenit mercenar.

Në të njëjtën kohë, serbit iu mohua shtetësia ruse katër herë për shkak se kishte nënshkruar kontratë me DNR-në dhe jo me Ministrinë e Mbrojtjes.

Jokiqit iu dha “Kryqi Gjergjt” i shkallës XV-të dhe të III-të si dhe medalja “Për çlirimin e Mariupolit”.

Ndryshe, Serbia është një ndër shtetet e vetme evropiane që nuk i kanë vendosur sanksione Rusisë për pushtimin e Ukrainës, i cili ka filluar më 24 shkurt të vitit 2022.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...