Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Patrulla e Rojës Bregdetare të SHBA-së hasë në anijet ushtarake kineze në afërsi të Alaskës

Extra AL PVC

Një anijeve e Rojeve Bregdetare të SHBA-së gjatë patrullimit rutinor në Detin Bering, hasi në disa anije ushtarake kineze në ujërat ndërkombëtare, por brenda zonës ekskluzive ekonomike të SHBA-së, thanë zyrtarët të mërkurën.

“Ekuipazhi zbuloi tre anije afërsisht 200 kilometra në veri të kalimit Amchitka në Ishujt Aleutian”, u tha nga Rojat Bregdetare në një deklaratë, transmeton Telegrafi.

Pak kohë më vonë, një ekuipazh i helikopterit të Rojeve Bregdetare, vuri re një anije të katërt afërsisht 135 kilometra në veri të kalimit Amukta.

“Të katër anijet e Republikës Popullore të Kinës “kalonin tranzit në ujërat ndërkombëtare, por ende brenda Zonës Ekonomike Ekskluzive të SHBA-së”, e cila shtrihet 370 kilometra nga bregu i SHBA-së”, thuhet në deklaratë.

“Prania e anijeve kineze operoi në përputhje me rregullat dhe normat ndërkombëtare”, tha admirali Megan Dean, komandant i Rojave Bregdetare.

Kjo nuk ishte hera e parë që anijet kineze lundronin pranë ujërave të Alaskës. Në shtator 2022, Kimball dalloi një anije me raketa të drejtuar nga Kina në Detin Bering.

Dhe në shtator 2021, anijeve e Rojeve Bregdetare në Detin Bering dhe Oqeanin Paqësor Verior hasën në anije kineze, rreth 80 kilometra larg ishujve Aleutian.

Ushtria amerikane kryen në mënyrë rutinore ato që i quan operacione të lirisë së lundrimit në ujërat e diskutueshme në Azi që Kina pretendon se janë të sajat, duke vendosur anije të marinës për të lundruar nëpër rrugë ujore si Deti i Kinës Jugore. Shtetet e Bashkuara thonë se liria e lundrimit në ujëra është në interesin kombëtar të Amerikës.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...