Të fundit:

Kurti falënderon kryetarët e komunave për mbështetjen ndaj Policisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka nisur takimin me...

Drejtori i AKI-së nis raportimin në Komision me dyer të mbyllura

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Petrit...

Nga sot, bileta e autobusit në trafik urban mund të blihet me SMS

Prej sot, bileta e autobusit me Trafiku Urban mund...
ISP BroadcastISP Broadcast

Njohësi i sigurisë ndërkombëtare: Aspiratat e Kosovës për në BE nxisin dezinformimin rus

ISP Broadcast

Aspiratat e Kosovës për në Bashkimin Evropian kanë nxitur dezinformimin rus.

Njohësi i sigurisë dhe politikës së jashtme ruse, Samuel Ramani ka reaguar në Twitter pas publikimit të disa lajmeve të rreme në Rusi se gjoja Njësia Speciale e Kosovës po përgatit një ‘masakër’ kundër serbëve në veri të vendit.

Sipas tij, kjo është një politikë propaganduese ruse e cila vjen si rezultat i aspiratave të Kosovës për integrim në Bashkimin Evropian dhe në organizata ndërkombëtare.

Njohës i politikes së jashtme ruse ka shpërndarë një lajm të rrem të publikuar në mediat ruse, ku edhe ka nxjerrë në pah dezinformatat që po bëhen në Rusi, me qëllim të shkaktimit të tensioneve në Ballkan.

“Mediat ruse pretendojnë përmes lajmeve të rreme se forcat speciale kosovare po përgatisin një masakër kundër serbëve në veri të Kosovës”, ka shkruar ai.

“Kosova supozohet se ka një ‘plan të Krimesë’ të mbështetur nga NATO dhe SHBA. Ka referenca të fshehta për Kosovën se është duke kryer një masakër të stilit të ‘gjenocidit të Donbasit’ dhe paralajmërime për përfshirjen ushtarake serbe”, thuhet në një paragraf të një lajmi të rremë për të cilin ka reaguar Ramani.

Lajmet e rreme për Kosovën të publikuara në mediat ruse, e të cilat nuk janë risi, vazhdojnë të vijnë në kohën kur në veri të vendit ka tensione nga strukturat ilegale serbe.

Ndryshe, Policia e Kosovës ka shtuar mbrëmë praninë në veri të Mitrovicës, për shkak të situatës së sigurisë. Ndërsa një polic ka mbetur i plagosur nga persona të maskuar të cilët mbanin armë të gjata dhe që lëviznin nëpër veri me një veturë me targa ‘KM’.

Kujtojmë se të martën në veri të vendit ka pasur të shtëna dhe shpërthime nga strukturat ilegale serbe. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Kurti falënderon kryetarët e komunave për mbështetjen ndaj Policisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka nisur takimin me...

Drejtori i AKI-së nis raportimin në Komision me dyer të mbyllura

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Petrit...

Nga sot, bileta e autobusit në trafik urban mund të blihet me SMS

Prej sot, bileta e autobusit me Trafiku Urban mund...

“Rasti i 53-milionëshit”, ish-ministri Lutfi Zharku sot pritet të dëgjohet si dëshmitar

Lutfi Zharku, ish-ministër i Infrastrukturës sot pritet të dëgjohet...

Kurti falënderon kryetarët e komunave për mbështetjen ndaj Policisë

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka nisur takimin me kryetarët e komunave, ku pjesëmarrës janë edhe katër kryetarët e komunave veriore. Kurti gjatë fjalimit të...

Drejtori i AKI-së nis raportimin në Komision me dyer të mbyllura

Drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Petrit Ajeti ka nisur raportimin e tij në Komisionin për Mbikëqyrjen e kësaj agjencie. Raportimi i tij...

Nga sot, bileta e autobusit në trafik urban mund të blihet me SMS

Prej sot, bileta e autobusit me Trafiku Urban mund të blihet përmes SMS. Lajmi është dhënë nga nënkryetarja e Prishtinë, Donjeta Sahatçiu. “Shumë e lumtur...