Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

Ministrat e BE-së nesër diskutojnë për statusin e kandidatit për Bosnjë e Hercegovinën

ISP Broadcast

Kërkesa e Bosnjës dhe Hercegovinës për t’u bërë vend kandidat për anëtarësim në BE është në rendin e ditës të takimit të ministrave për Çështjet Evropiane nesër në Bruksel.

Pritet që sonte ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së të marrin vendim për dhënien e statusit kandidat për BeH. Nëse ambasadorët do të japin dritën jeshile, ministrat do ta konfirmonin këtë vendim nesër dhe më pas liderët e BE-së më 15 dhjetor në samitin e tyre.

Zyrtarët e BE-së nuk mund të thonë sot nëse BE do të marrë këtë vendim për BeH dhe nëse disa vende anëtare të BE janë ende të lëkundur.

Sipas portalit evropian Euractiv, disa vende anëtare e kanë përkrahur statusin kandidat për BeH, ndërsa kundërshtarë janë Franca, Holanda dhe deri diku Gjermania, por Haga, siç thuhet, nesër nuk do ta kundërshtojë vendimin.

BeH aplikoi për anëtarësim në BE në vitin 2016 dhe në tetor Komisioni Evropian rekomandoi që shtetet anëtare t’i japin BeH statusin kandidat, por me një listë prej tetë kushtesh që vendi duhet të përmbushë në fushën e sundimit të ligjit dhe luftës kundër korrupsionit.   /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...