Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kur Gmail u lançua 20 vite më parë, njerëzit kujtuan se ishte shakaja e 1 Prillit

Extra AL PVC

Kur Gmail u lançua më 1 Prill 2004, shumicë njerëz kujtuan se ky njoftim i Google ishte bërë si një shaka e 1 Prillit.

Google reklamonte 1GB hapësirë e-mail që për kohën ishte e jashtëzakonshme, veçanërisht nëse krahasohej me alternativat e kohës si Hotmail dhe Yahoo që ofronin vetëm një fraksion të kësaj sasie.

Por sot, 20 vite më pas dhe 1.2 miliardë përdorues, Gmail jo vetëm që nuk është një shaka, por emri më i njohur në industrinë e e-mail-it. Dhe sot hapësira e e-mai-it është 15GB.

Në 2005 kompania dyfishoi sasinë në 2GB për përdorues. Në 2006 lançoi Google Calendar dhe të njëjtin vit Google Chat i cili u bë publik më 14 Shkurt 2007.

Në 2009 lançoi qasjen offline ndërsa në 2011 një aplikacion iOS. Në 2012-ën kishte 425 milionë përdorues dhe 10GB hapësirë.

Në 2013-ën limiti arriti në 15GB, aq sa është edhe sot. Në 2016-ën numëronte 1 miliardë përdorues. /PCWorld Albanian

spot_img

Të fundit

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...

Situata aktuale në vend, Bislimi takohet me emisarin e Norvegjisë për Ballkanin Perëndimor

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog...

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së Jugut, ka folur për urën mbi Ibër në Mitrovicë, si një prej çështjeve që ka...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u sulmua nga RTK-ja, foli në Pressing për sulmin që i është bërë medias së tij...

“Më kërkuat lekë, e më telefonuat më numër privat- vetëm pse jam nga Kosova” – Mediumi JOQ Albania tenton ta shantazhoj biznesin nga Prishtina

Ditëve të fundit ka bërë bërë bujë të madhe çështja e uljes së numrit të vizitorëve nga Kosova për në plazhet shqiptare, shkruan Arbëria...