Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Ku është qendra e universit?

Extra AL PVC

Ku është qendra e universit (ku ndodhi Shpërthimi i Madh) dhe ku është skaji i tij?

Sado kundërintuitive të duket, universi nuk ka qendër dhe nuk ka kufi.

Ideja e një Shpërthimi i Madh që vepron si një shpërthim gjigant fishekzjarresh që derdh materien dhe energjinë nga jashtë është e përhapshme, por çorientuese. Sado e çuditshme që tingëllon, nuk ishin “gjëra” që shpërthyen për nga jashtë, ishte vetë hapësira! Praktikisht, Shpërthimi i Madh ndodhi kudo. Që nga koha e Ajnshtajnit, dihet se hapësira nuk është thjesht një sfond në të cilin ne lëvizim, por një gjë aktuale që mund të matet. Ka formë, mund të përkulet dhe mund të zgjerohet.

Nëse kjo tingëllon e pakuptimtë, mendoni për sipërfaqen e një tullumbaceje që zgjerohet në hapësirë tredimensionale. Një krijesë dydimensionale e kufizuar në sipërfaqen e tullumbaces nuk mund ta gjejë kurrë qendrën, sepse qendra ndodhet në hapësirën 3D, dhe jo në hapësirën 2D në të cilën jeton krijesa. Ne jemi krijesa 3D të mbërthyera në një univers me të paktën katër dimensione, kështu që nuk mund ta shohim qendrën e universit tonë. Në fakt, nuk ka asnjë arsye pse duhet të ketë një qendër.

I njëjti arsyetim vlen edhe për “skajet” e universit. Ku është skaji i tullumbaces? Për të përcaktuar një skaj (ose një qendër), duhet të supozosh se ka diçka në të cilën universi zgjerohet. Siç e shpjegova më lart, kjo nuk duhet të jetë e vërtetë, por edhe ndonëse nëse është, ne nuk mund ta zbulojmë kurrë këtë “metaverse”.

Kur mendoni për kozmologjinë, mbani mend gjithmonë fjalët e biologut britanik J.B.S. Haldane: “Universi nuk është thjesht më i çuditshëm nga sa supozojmë ne, por është më i çuditshëm nga sa mund të supozojmë.”

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...