Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Kapet një anije mallrash dhe arrestohet kapiteni – transportoi ilegalisht grurin e vjedhur ukrainas

Extra AL PVC

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të vendit tha se anija, e cila po lundronte nën flamurin e Kamerunit, eksportonte produkte bujqësore nga porti i Krimesë i Sevastopolit – një qendër kryesore ushtarake për Rusinë në Detin e Zi.

Ai gjithashtu pretendoi se drithi që eksportohej ishte prodhuar në jug të Ukrainës, raporton skynews.

Është e paligjshme të hysh në territorin ukrainas të njohur ndërkombëtarisht përmes një pike kufitare që nuk kontrollohet nga autoritetet ukrainase.

Sipas raportit, anija fillimisht u ankorua ilegalisht në Sevastopol në muajin nëntor të vitit 2023 dhe ishte ngarkuar me më shumë se tre mijë tonë produkte “të destinuara për një kompani turke”.

Për të fshehur aktivitetin e paligjshëm, sistemi automatik i identifikimit të anijes u çaktivizua përpara se të hynte në port, për të cilin Ukraina tha se ishte “një shkelje e rëndë e kërkesave të sigurisë detare”.

Prokurorët thanë se anija u kthye në muajin maj dhe u kap në portin ukrainas të Renit, ku zyrtarët gjetën dokumente të lëshuara nga autoritetet portuale të Sevastopolit.

Pushtimi në shkallë të plotë i Ukrainës në muajin shkurt të vitit 2022 bëri që Rusia të pushtonte me shpejtësi një pjesë të tokës bujqësore.

Kievi ka akuzuar Moskën për korrje të paligjshme dhe transportimin e grurit të prodhuar në territorin e pushtuar në vendet e treta.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...