Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Italia ndalon ChatGPT-n

Extra AL PVC

Rregullatori i Italisë për privatësi lëshoi të premten një ndalim të menjëhershëm për akses në chatbotin e famshëm të inteligjencës artificiale nga OpenAI, ChatGPT, për shkelje të dyshuara të privatësisë.

Në një deklaratë, Autoriteti Kombëtar Italian për Mbrojtjen e të Dhënave Personale tha se ChatGPT “kishte bërë një shkelje të të dhënave më 20 mars në lidhje me bisedat e përdoruesve dhe informacionin e pagesave të abonentëve në shërbimin me pagesë”.

Rregullatori kombëtar i privatësisë në Itali urdhëroi një ndalim efektiv të ChatGPT-s, duke akuzuar krijuesit OpenAI për “mbledhje të paligjshme të të dhënave personale”.

OpenAI është urdhëruar të ndalojë menjëherë mbledhjen e të dhënave të përdoruesve italianë derisa të ndryshojë praktikat e mbledhjes së të dhënave.

Autoriteti lëshoi një deklaratë për shtyp këtë mëngjes duke thënë se kompanisë i mungon justifikimi ligjor për mbledhjen e informacionit personal të përdoruesve. Rregullatori gjithashtu thotë se OpenAI gjithashtu nuk ka asnjë mekanizëm për të ndaluar përdoruesit e mitur që të kenë akses në shërbim, i cili “i ekspozon të miturit ndaj përgjigjeve absolutisht të papërshtatshme në krahasim me shkallën e tyre të zhvillimit dhe vetëdijes”.

spot_img

Të fundit

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u...

Situata aktuale në vend, Bislimi takohet me emisarin e Norvegjisë për Ballkanin Perëndimor

Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog...

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk rrezikon askënd, marrëveshja është e kryer

Agim Bahtiri, ish-kryetar për dy mandate i Mitrovicës së Jugut, ka folur për urën mbi Ibër në Mitrovicë, si një prej çështjeve që ka...

“Mbështetja dhe reagimet më dhanë zemër”, Ilir Mirena flet për sulmet e pushtetit

Ilir Mirena, drejtori i “Periskopit”, medium ky që u sulmua nga RTK-ja, foli në Pressing për sulmin që i është bërë medias së tij...

“Më kërkuat lekë, e më telefonuat më numër privat- vetëm pse jam nga Kosova” – Mediumi JOQ Albania tenton ta shantazhoj biznesin nga Prishtina

Ditëve të fundit ka bërë bërë bujë të madhe çështja e uljes së numrit të vizitorëve nga Kosova për në plazhet shqiptare, shkruan Arbëria...