Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Guardian: Starmer do të fillojë rivendosjen e marrëdhënieve me BE-në me Harrisin e Macronin

Extra AL PVC

Kryeministri i ri britanik, Keir Starmer do të nisë rivendosjen e marrëdhënieve të Mbretërisë së Bashkuar me BE-në në takimet dypalëshe javën e ardhshme me kryeministrin e Irlandës dhe presidentin e Francës, raporton The Guardian.

Ai do të takohet me Simon Harris të mërkurën në prag të samitit të katërt të Komunitetit Politik Europian, një konferencë me më shumë se 45 liderë të BE-së dhe jo-BE-së, e cila mbahet këtë vit në Blenheim.

Më pas ai pritet të ketë darkë me presidentin francez, Emmanuel Macron, të enjten në mbrëmje pas samitit.

Ish-kryeministri Rishi Sunak kishte njoftuar së fundmi se ky samit do t’i mblidhte “rreth 50 liderë nga i gjithë rajoni për të diskutuar sfidat e përbashkëta si Ukraina dhe migrimi i paligjshëm”.

Kuptohet se agjenda e vendosur nga Sunak mbetet e njëjtë, por qeveria laburiste ka vendosur ta bëjë migrimin si temë kryesore të bisedimeve.

Ukraina është në krye të agjendës dhe tema të tjera përfshijnë “demokracinë”, sipas së cilës liderët do të jenë në gjendje të diskutojnë gjithçka, nga ngritja e së djathtës ekstreme deri te fushatat e dezinformimit të Kremlinit.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...