Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Zgjedhjet në Britani dhe Francë, Kasolli: Rezultatet tregojnë që elektorati në shumë shtete evropiane është i pushtuar nga sensi per ndryshim

Extra AL PVC

Analisti politik Afrim Kasolli ka komentuar rreth zgjedhjeve në Britani dhe Francë, shkruan TV Arbëria.

Kasolli thotë se rezultatet e këtyre zgjedhjeve, treguan se elektorati në shtetet evropiane do ndryshime, dhe se janë të pakënaqur me gjendjen aktuale.

“Rezultatet e zgjedhjeve në Britani dhe në Francë treguan se elektorati ne shumë shtete evropiane është i pushtuar nga sensi për ndryshim. Dhe se është i pakënaqur me gjendjen aktuale”, ka shkruar Kasolli.

“Mirëpo, këtë apetit në disa vende, zgjedhësit kërkojnë ta plotësojnë me anë të forcave populiste, pasi të tjerat janë konsumuar, e në disa shtete tjera, të njejtat formacione pësojnë humbje nga këto nxitje dhe prirje politike”, shkruan tutje Kasolli.

Keir Starmer nga Partia Laburiste është kryeministri i ri në Britani duke e rrëzuar pushtetin e Partisë Konservatore e cila ishte në pushtet 14 vite, ndërsa në Francë në rundin e parë e djadhta ekstreme shënoi një rritje të madhe ku ky rezultat i ka rritur mundësit që Franca të udhëhiqet nga e djadhta ekstreme. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...