Të fundit:

Aneksimi i veriut, të gjitha dëshmitë që u zbuluan për terroristët që sulmuan Policinë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha të...

Media për Radoiçiqin: Mjeshtër i jetës dhe i vdekjes në veri të Kosovës

Vila e Milan Radoiçiqit, e cila ditë më parë...

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zhvillimet e fundit në Kosovë, ngjarjet tragjike dhe dështimet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Vuçiq u takua me Lajçakun dhe Escobarin

ISP Broadcast

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar në Beograd përfaqësuesin special të BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Sipas protokollit, gjysmë ore më vonë atyre iu bashkua edhe zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Escobar.

Pas takimit nuk janë planifikuar deklarata.

Sot në Beograd, Escobar do të takohet edhe me ministrin e Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq.

Zyrtarët e BE-së dhe SHBA-së po vijnë në Beograd nga Prishtina në një kohë të tensioneve të shtuara në veri të Kosovës, ku serbët kanë vendosur postblloqe pas arrestimit të fundit të ish-oficerit të policisë së Kosovës, Dejan Pantiq.

Dje, në ditën e dytë të vizitës së tij në Prishtinë, Escobar deklaroi se SHBA-ja e hedh poshtë kategorikisht dhe nuk e përkrah mundësinë e kthimit të forcave serbe në territorin e Kosovës.

Lidhur me deklaratën e Vuçiq se Beogradi do të kërkojë miratimin e misionit të KFOR-it për kthimin e forcave serbe në Kosovë të enjten, Escobar tha se nuk pret që kjo të ndodhë dhe shtoi se Kosova ka garanci shumë të forta të sigurisë nga SHBA. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Aneksimi i veriut, të gjitha dëshmitë që u zbuluan për terroristët që sulmuan Policinë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha të...

Media për Radoiçiqin: Mjeshtër i jetës dhe i vdekjes në veri të Kosovës

Vila e Milan Radoiçiqit, e cila ditë më parë...

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zhvillimet e fundit në Kosovë, ngjarjet tragjike dhe dështimet...

Kurti sot mban takim me kryetarët e komunave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot do të zhvillojë...

Aneksimi i veriut, të gjitha dëshmitë që u zbuluan për terroristët që sulmuan Policinë

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha të dielën se kanë mbledhur prova që dëshmojnë se Serbia u përpoq ta aneksojë veriun e...

Media për Radoiçiqin: Mjeshtër i jetës dhe i vdekjes në veri të Kosovës

Vila e Milan Radoiçiqit, e cila ditë më parë është bastisur nga policia e Kosovës, ka hapur pyetjen për ligjshmërinë e pasurisë së ish-nënkryetarit...

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zhvillimet e fundit në Kosovë, ngjarjet tragjike dhe dështimet e Serbisë, kanë hapur debatin për zgjedhjet e përgjithshme. Po çfarë sjellin këto zgjedhje? Një varg...