Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Vdekja misterioze e kolonelit rus, Moska: E vrau veten

ISP Broadcast

Një kolonel i lartë rus i përfshirë në mobilizimin e pjesshëm të Putinit qëlloi veten pesë herë në gjoks në zyrën e komandantit të tij pasi dyshohet se mori përgjegjësinë për disa nga problemet që lidhen me pushtimin e Ukrainës, ka deklaruar Moska zyrtare derisa këtë e ka pohuar e vetja e tij, Yulia Bojko.

Vadim Boyko, 44-vjeçar, zëvendësdrejtor i Shkollës së Lartë Detare Makarov Paqësor në Vladivostok, u gjet i vdekur më 16 nëntor me plagë të shumta me armë zjarri dhe vdekja e tij u përshkrua si një vetëvrasje, shkruan jutarnji.hr.

Vetëm disa ditë pas vdekjes së bashkëshortit të saj, Yulia Bojko i shkroi një letër të hapur Putinit duke i kërkuar që të bashkohej personalisht me hetimin për vdekjen e të shoqit, të cilin ajo e përshkroi si “patriot të vendit të tij, oficer të vërtetë dhe profesionist” në fushën e tij.

Letra e shtypur me pesë faqe u shkrua më 20 nëntor, por nuk u publikua deri të dielën nga agjencia lokale e lajmeve Neës Vladivostok.

Sipas letrës së Julia-s, burri i saj ishte përgjegjës për pritjen dhe strehimin e rekrutëve të rinj në Shkollën Detare në mesin e shtatorit – rreth kohës kur Putini përshkroi një plan për të mobilizuar 300,000 rezervistë.

Që atëherë, tha e veja, burri i saj e ka kaluar pjesën më të madhe të natës në punë, duke luftuar me probleme të shumta logjistike, por nuk ka marrë mbështetje nga eprorët e tij. Në një moment, thotë Xhulia, Bojko e kuptoi se “po e trajtonin si ‘kokë turku’ për të gjitha gabimet dhe të metat”.

Më vonë, Bojkos iu dha detyra të riparonte automjetet ushtarake që do të dërgoheshin në Ukrainë, si dhe të përgatiste ushtarët e sapomobilizuar për luftim. Megjithatë, ai shpejt hasi në “probleme të mëdha”, domethënë se pajisjet ishin “të papërshtatshme” për misionin.

“Do të jeni dakord, nëse pajisjet ushtarake që janë përdorur prej vitesh si ekspozitë muzeale, tani i dorëzohen Bojkos për ta dërguar në front, ai nuk mund të korrigjojë gabimet që i ka bërë dikush tjetër me një tundje të dorës. “, shkruan Julija në letër.

Bojko u përball me eprorin e tij, kreun e shkollës detare, kundëradmiralin Oleg Zhuravlev, por në vend që të merrej me problemet “fatale”, sipas Julias, shefi i burrit të saj e siguroi atë se “gjithçka do të jetë mirë”, ku më pas ai mori leje mjekësore dhe “vuri të gjithë përgjegjësinë mbi zëvendësin e tij”.

Yulia Boyko tha se burri i saj ishte i pushtuar nga stresi, se vuajti nga pagjumësia për një muaj dhe humbi më shumë se 15 kilogramë.

Në mes të nëntorit, komisarët ushtarakë të ngarkuar me hetimin e ankesave të rekrutëve e kërcënuan kolonelin me akuza penale dhe gjoba prej 100 milionë rubla (1.6 milionë dollarë) për shkak të pajisjeve ushtarake të dëmtuara.

Dy ditë më vonë, Bojko mbërriti në Shkollën Detare, hyri në zyrën e shefit të tij, u ul në tryezën e tij dhe qëlloi veten pesë herë në gjoks me armën e tij të shërbimit.

E veja e tij vuri në dukje se burri i saj nuk e kishte qëlluar veten në kokë “për t’i dhënë fund gjithçkaje sa më shpejt të ishte e mundur”, por kishte kryer “vetëekzekutim” për t’i sinjalizuar Putinit se “një fatkeqësi po ndodh, duhet bërë diçka për të dhe se atdheu është në rrezik”. /TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...