“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

​Ushqimet që mund të ndihmojnë me inflamacionin e muskujve

Extra AL PVC

Kur fillojmë fillimisht të marrim sport ose ndonjë aktivitet tjetër fizik, ose kur i kthehemi këtyre aktiviteteve pas një pushimi të gjatë, gjasat janë të mëdha që të marrim inflamacion të muskujve.

Zakonisht 24 orë pas stërvitjes ndiejmë inflamacion në mes të këmbëve dhe shkaktar i tij është rritja e punës së muskujve.

Lajmi i mirë është se kjo ndjenjë e pakëndshme mund të zbutet me disa trika, duke përfshirë konsumimin e disa ushqimeve që ulin shanset për inflamacion në muskujt e krahëve dhe këmbëve.

Spec i grimcuar

Kjo erëz është shumë e dobishme në rikuperimin pas aktiviteteve fizike. Konsiderohet si një nga analgjezikët më të mirë natyralë sepse mund të bllokojë ndjesinë e dhimbjes.

Ushqimet e pasura me vitaminë C

Për të përshpejtuar shërimin duhet ta ushqejmë organizmin me ushqime që përmbajnë vitamina dhe minerale, veçanërisht vitaminën C. Ndër ushqimet e shumta të pasura me vitaminë C, veçojmë agrumet, luleshtrydhet dhe brokolin.

Qumështi

Qumështi është ideal për rikthimin e energjisë, gjë që e bën atë një nga ushqimet më të mira për reduktimin e simptomave të inflamacionit të muskujve. Rekomandohet të pini një gotë qumësht 90 minuta pas përfundimit të stërvitjes.

Ushqimi me taurinë

Taurina është një aminoacid që kohët e fundit është përdorur gjerësisht për rikuperimin e muskujve. Gjendet te pula, ushqimet e detit, peshku, vezët dhe maja e birrës.

Kafe

Kafeja është e pasur me fenole dhe kafeinë, të cilat janë çelësi për të bllokuar efektet e adenozinës. Ky përbërës shkakton dhimbje dhe lëshohet në inflamacion të shkaktuar nga dëmtimi i muskujve. Kafeja do të reduktojë dhimbjen, por edhe do të parandalojë ngurtësimin.

 

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...