Të fundit:

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Ushqimet që mund të ndihmojnë me inflamacionin e muskujve

ISP Broadcast

Kur fillojmë fillimisht të marrim sport ose ndonjë aktivitet tjetër fizik, ose kur i kthehemi këtyre aktiviteteve pas një pushimi të gjatë, gjasat janë të mëdha që të marrim inflamacion të muskujve.

Zakonisht 24 orë pas stërvitjes ndiejmë inflamacion në mes të këmbëve dhe shkaktar i tij është rritja e punës së muskujve.

Lajmi i mirë është se kjo ndjenjë e pakëndshme mund të zbutet me disa trika, duke përfshirë konsumimin e disa ushqimeve që ulin shanset për inflamacion në muskujt e krahëve dhe këmbëve.

Spec i grimcuar

Kjo erëz është shumë e dobishme në rikuperimin pas aktiviteteve fizike. Konsiderohet si një nga analgjezikët më të mirë natyralë sepse mund të bllokojë ndjesinë e dhimbjes.

Ushqimet e pasura me vitaminë C

Për të përshpejtuar shërimin duhet ta ushqejmë organizmin me ushqime që përmbajnë vitamina dhe minerale, veçanërisht vitaminën C. Ndër ushqimet e shumta të pasura me vitaminë C, veçojmë agrumet, luleshtrydhet dhe brokolin.

Qumështi

Qumështi është ideal për rikthimin e energjisë, gjë që e bën atë një nga ushqimet më të mira për reduktimin e simptomave të inflamacionit të muskujve. Rekomandohet të pini një gotë qumësht 90 minuta pas përfundimit të stërvitjes.

Ushqimi me taurinë

Taurina është një aminoacid që kohët e fundit është përdorur gjerësisht për rikuperimin e muskujve. Gjendet te pula, ushqimet e detit, peshku, vezët dhe maja e birrës.

Kafe

Kafeja është e pasur me fenole dhe kafeinë, të cilat janë çelësi për të bllokuar efektet e adenozinës. Ky përbërës shkakton dhimbje dhe lëshohet në inflamacion të shkaktuar nga dëmtimi i muskujve. Kafeja do të reduktojë dhimbjen, por edhe do të parandalojë ngurtësimin.

 

spot_img

Të fundit

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha...

Edon Zhegrova shënon super gol te Lille

Lille është duke fituar 1-0 ndaj  Le Havre në...

Kurti, emisarit Sarrazin: Serbia duhet të sanksionohet e ndëshkohet ndërkombëtarisht

Kryeministri Albin Kurti, i shoqëruar nga zëvendëskryeministri i Parë, Besnik Bislimi, priti në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin,...

Prezantohet momenti i sulmit ku u vra polici Afrim Bunjaku

Drejtori i policisë, Gazmend Hoxha ka prezantuar pamje të vendit ku terroristët serbë u përgatitën për sulmin në Banjskë. Ai gjithashtu ka prezantuar edhe momentin...

Prezantohen pesë video ku shihet grupi terrorist duke kryer stërvitje para sulmit të 24 shtatorit

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha së bashku me ministrin e Brendshëm, Xhelal Sveçla kanë prezantuar prova të reja të grupit...