Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Uashingtoni dhe Berlini me deklaratë të përbashkët: Raketa me rreze të gjatë veprimi do të vendosen në Gjermani

Extra AL PVC

Shtëpia e Bardhë ka lëshuar një Deklaratë të përbashkët të Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë për vendosjen e raketave me rreze të gjatë në territorin gjerman.

Deklarata e plotë

Pas diskutimeve para Samitit të NATO-s, qeveritë e Shteteve të Bashkuara dhe Gjermanisë lëshuan një deklaratë të përbashkët:

Shtetet e Bashkuara do të fillojnë vendosjen episodike të raketave me rreze të gjatë veprimi të Multi Domain Task Forcës së saj në Gjermani në vitin 2026, si pjesë e planifikimit për stacionimin afatëgjatë të këtyre armëve në të ardhmen. Kur të zhvillohen plotësisht, këto njësi konvencionale të zjarrit me rreze të gjatë veprimi do të përfshijnë SM-6, Tomahaëk dhe armët hipersonike zhvillimore, të cilat kanë rreze veprimi dukshëm më të gjatë se raketat aktuale me bazë tokësore në Evropë. Ushtrimi i këtyre aftësive të avancuara do të demonstrojë përkushtimin e Shteteve të Bashkuara ndaj NATO-s dhe kontributin e saj në Evropë për parandalimin e integruar.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...