Të fundit:

Politikani serb: E vërteta për Adem Jasharin dhe luftën në Kosovë po i fshehet popullit në Serbi

Politikani serb, Boban Bogdanoviq, thotë se mbi kokën e...

Aforizma për krenarinë

Askush nuk dëshironi t’i lëndohet krenaria, sepse fundja kur...

Trendafilova me vizitë në Kosovë, PSD-ja e pret me protestë

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatësja Ekaterina...
ISP BroadcastISP Broadcast

Terminali i parë i gazit i Gjermanisë është gati për funksionim, thotë Scholz

ISP Broadcast

Terminali i parë i gazit natyror të lëngshëm në Gjermani është gati për operim dhe cisterna e parë me gaz do të arrijë këtë javë, tha të mërkurën kancelari Olaf Scholz.

Duke mbajtur një fjalim në parlament, Scholz tha se Gjermania dhe partnerët e saj në BE po marrin të gjitha hapat e nevojshëm për të diversifikuar furnizimet me gaz për t’i dhënë fund varësisë së tyre nga importet ruse të energjisë.

“Siguria e Evropës nënkupton edhe sigurinë energjetike të Evropës. Nuk ka asnjë sektor tjetër ku ne kemi bërë kaq shumë përparim, kaq shpejt”, u tha Scholz ligjvënësve.

“Asgjë nuk e dëshmon këtë më qartë se fakti që ne do të hapim terminalin tonë të parë lundrues të gazit në Wilhelmshaven të shtunën. Ne kemi filluar ta ndërtojmë atë në korrik dhe ky terminal i parë gaz tani është gati për të hyrë në internet,” shtoi ai.

Scholz tha se brenda kësaj jave cisterna e parë me gaz do të arrijë gjithashtu në terminalin Wilhelmshaven.

Ai theksoi se Gjermania është në gjendje të mirë për të kaluar këtë dimër dhe ka plane për të shmangur mungesën e energjisë në muajt e ardhshëm.

Qeveria gjermane po përpiqet të diversifikojë burimet e saj të furnizimit me gaz natyror duke blerë më shumë gaz nga Norvegjia dhe duke rritur importet nëpërmjet tubacioneve nga Belgjika dhe Holanda.

Për të marrë mjaftueshëm gaz për të zëvendësuar plotësisht gazin rus në vitet e ardhshme, Berlini po ndërton gjithashtu terminale të gazit në portet gjermane veriore të Brunsbuttel, Stade dhe Lubmin.

Para fillimit të luftës në Ukrainë në shkurt, Rusia furnizonte 55% të gazit natyror të Gjermanisë.

Që nga shpërthimet në tubacionet nënujore Nord Stream në shtator, Gjermania nuk ka importuar gaz nga Rusia. /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Dështon mbledhja e Komisionit për Ekonomi

Ka dështuar shqyrtimi i Projektligjit që ishte paraparë të...

Mbajtja e zgjedhjeve të brendshme nuk është çështje momentumi, por e zbatimit të statutit

Shkruan: Afrim Kasolli -Kam qenë nga ata që në...

Politikani serb: E vërteta për Adem Jasharin dhe luftën në Kosovë po i fshehet popullit në Serbi

Politikani serb, Boban Bogdanoviq, thotë se mbi kokën e...

Finlanda mbyll pikëkalimet kufitare me Rusinë

Finlanda reagon ndaj hyrjes së paligjshme të emigrantëve përmes...

Dështon mbledhja e Komisionit për Ekonomi

Ka dështuar shqyrtimi i Projektligjit që ishte paraparë të mbahet të mërkurën në Komisionin për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti. Shkak për këtë është bërë...

Mbajtja e zgjedhjeve të brendshme nuk është çështje momentumi, por e zbatimit të statutit

Shkruan: Afrim Kasolli -Kam qenë nga ata që në disa raste e kam ngritur për diskutim hezitimin e (pa) qëllimshëm të strukturave të PDK-së...

Politikani serb: E vërteta për Adem Jasharin dhe luftën në Kosovë po i fshehet popullit në Serbi

Politikani serb, Boban Bogdanoviq, thotë se mbi kokën e tij në Serbi është vendosur një çmim prej 300 mijë eurosh. Këtë thotë ta ketë...