Të fundit:

Konjufca nderoi heroin Zahir Pajaziti, vizitoi edhe Kullën në Kompleksin Memorial në Orllan

Sot, në 26-vjetorin e rënies së heroit Zahir Pajaziti,...

Abbott: Kosova do të mbetet shumetnike, s’bëhet fjalë për Asociacion njëetnik

Ambasadori i Mbrëtërisë së Bashkuar në Kosovës, Nicholas Abbott,...
ISP BroadcastISP Broadcast

Tensionet në veri/ Eksperti amerikan zbulon ‘kurthin’ rus – vjen me një thirrje urgjente për Kurtin!

ISP Broadcast

Ditë më parë, Lista Serbe e cila konsiderohet tash e sa kohë si ‘dorë e zgjatur’ e Serbisë mori vendim t’’i bojkotjë institucionet e Kosovës, duke u larguar nga të gjitha postet.

Ky vendim, erdhi si rezultat i vendimi të Qeverisë së Kosovës për targat ilegale serbe, po ashtu edhe shkaku i mos krijimi të Asociacionit.

Kësisoj, situata në veri të vendit vazhdon të jetë e ndjeshme, duke marrë parasysh se provokimet nga serbët vazhdojnë të jenë prezente.

closevolume_off
Për këtë temë, në një prononcim për “Bota sot” foli eksperti amerikan, Alon Ben Meir.

Fillimisht, ai kërkoi nga Kurti që ta shtyjë vendimin për targa, derisa tha se duhet përfillur kërkesa e SHBA-së.

Po ashtu, përmendi edhe një ‘kurth’ rus që iu është përgatitur kryeministrit tonë.

“Mendoj se vendimi i qeverisë Kurti për të shpërfillur kërkesën e SHBA-së për shtyrjen e vendimit për targa është i gabuar. Unë me të vërtetë nuk e shoh urgjencën për të zbatuar kërkesën e Kurtit dhe për të krijuar krizë të panevojshme në një kohë kur i gjithë kontinenti evropian është ngritur dhe armatosur për luftën në Ukrainë dhe vendosmërinë e Putinit për të destabilizuar Ballkanin. Mendoj se Kurti dështoi në kurthin rus. Nuk është tepër vonë për të korrigjuar situatën duke iu përmbajtur ende kërkesës së SHBA. Edhe pse ky mund të duket një lëshim i njëanshëm, Kosova do të përfitojë shumë në planin afatgjatë”, deklaroi eksperti amerikan.

Krahas kësaj, Ben Meir u shpreh i befasur se si Kurti po i kushton kaq shumë vëmendje targave.

Ai tha se duhet që urgjentisht t’i trajtojë disa ccështje të tjera të brendshme.

“Kryeministri Kurti duhet t’u bëjë thirrje të gjithë atyre që japin dorëheqje që të rimarrin postet e tyre. As serbët e Kosovës dhe as qeveria e Kurtit nuk do të korrin ndonjë avantazh afatgjatë duke e zgjatur konfliktin. Jam disi i habitur se përse Kurti i kushton kaq shumë rëndësi targës kur targa e tij është plot me çështje shumë më urgjente të brendshme që ai duhet të trajtojë. Ai nuk duhet të investojë aq shumë kohë dhe energji në një çështje kaq margjinale për të kërkuar pavarësinë e Kosovës. Kosova është e pavarur dhe do të mbetet e pavarur me ose pa ndryshim të targës. Kurti duhet të riorganizojë prioritetet e tij dhe të forcojë Kosovën brenda vendit në çdo aspekt, gjë që është gjëja më e rëndësishme që duhet bërë për të mbështetur pavarësinë politike të Kosovës”, theksoi ai.

Ndër të tjera, eksperti potencoi se problemi qëndron te Beogradi, që vazhdimisht i ka dekurajuar serbët e tij etnikë në Kosovë që të mos integrohen si pjesë e përpjekjeve të tij për të delegjitimuar pavarësinë e Kosovës.

“Qeveritë e njëpasnjëshme në Kosovë u kanë hapur dyert serbëve për t’u integruar. Në fakt, serbët etnikë kanë një ministër të qeverisë, 10 deputetë dhe poste të ndryshme të tjera të larta në qeveri, përveç gjyqësorit dhe policisë që përfaqësojnë katër komunitetet e tyre lokale në veri. Problemi është se Beogradi vazhdimisht i ka dekurajuar serbët e tij etnikë në Kosovë që të mos integrohen si pjesë e përpjekjeve të tij për të delegjitimuar pavarësinë e Kosovës. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se Putini i Rusisë po bën të pamundurën për të parandaluar Beogradin që të bashkëpunojë me Kosovën pothuajse në çdo nivel për t’i shërbyer interesave të tij. Thënë kështu, Kurti duhet të fokusohet më shumë në çështje të rëndësishme se sa targa e cila vetëm i ka tjetërsuar serbët e Kosovës e cila luan drejtpërdrejt në duart e Vuçiqit dhe Putinit”, përfundoi Alon Ben Meir për “Bota sot”.

spot_img

Të fundit

Gërvalla: Çdo model i Asociacionit që lejon Serbinë të minojë sovranitetin e Kosovës duhet refuzuar

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka falënderuar...

​Zëvendësministri Ahmeti në Maltë, takon deputetë maltezë

Përgjatë vizitës në Valletta, zëvendësministri i Punëve të Jashtme...

Vjen një goditje, ‘Euronews’: SHBA kërkoi që Kosova të mos futet në agjendën e KiE për shkak të Asociacionit

Edicioni në gjuhën serbe i “euronews” raporton sot se...

Konjufca nderoi heroin Zahir Pajaziti, vizitoi edhe Kullën në Kompleksin Memorial në Orllan

Sot, në 26-vjetorin e rënies së heroit Zahir Pajaziti,...

Gërvalla: Çdo model i Asociacionit që lejon Serbinë të minojë sovranitetin e Kosovës duhet refuzuar

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka falënderuar ambasadorin amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, për organizimin e takimit ku u diskutua për Asociacionin...

​Zëvendësministri Ahmeti në Maltë, takon deputetë maltezë

Përgjatë vizitës në Valletta, zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, u prit në Parlamentin e Republikës së Maltës nga deputetë maltezë,...

Vjen një goditje, ‘Euronews’: SHBA kërkoi që Kosova të mos futet në agjendën e KiE për shkak të Asociacionit

Edicioni në gjuhën serbe i “euronews” raporton sot se SHBA-ja ka kërkuar që aplikimi i Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës të mos...