“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

“Tensionet e hapjes të urës së Ibrit, rezultat i manipulimeve politike”, thotë analisti serb

Extra AL PVC

Analisti dhe gazetari serb, Branislav Krstic, thotë se tensionet rreth hapjes së lumit Ibër janë rezultat i manipulimeve politike, raporton TV Arbëria.

Krstic në një prononcim për TV Arbëria është shprehur se qytetarët në të dy anët e urës do të përfitonin vetëm nga hapja e urës për trafik.

Tensionet rreth hapjes së urës janë rezultat i manipulimeve politike. Qytetarët në të dy anët e urës do të përfitonin vetëm nga hapja e urës për trafik”, tha ai.

Krstic thotë se shqetësimi i vendeve të KVINT-it dhe KFOR-it sipas tij ka të bëjë me synimin e Qeverisë së Kosovës, tutje, ai shtoi se pas hapjes së urës së Ibrit mund të organizohet paradë e forcave policore të Kosovës në të.

“Shqetësimi i vendeve të KVINT-it dhe KFOR-it lidhet me synimin e Qeverisë së Kosovës që pas hapjes së urës të organizojë paradë të forcave policore të Kosovës në urë. Një demonstrim i tillë i shtetit policor në veri do të krijonte tensione te qytetarët”, është shprehur analisti serb.

Më tej, ai ka deklaruar se zgjimi i nacionalizmit dhe intolerancës etnike do të ishte një hap tjetër i Qeverisë së Kosovës në drejtim të përshkallëimit në veri.

“Zgjimi i nacionalizmit dhe intolerancës etnike do të ishte një hap tjetër i Qeverisë së Kosovës në drejtim të përshkallëzimit në veri. Per eskalim të situatës në veri vitin e kaluar BE-ja vendosi masa ndaj Qeverisë së Kosovës”, deklaroi Krstic për TV Arbëria.

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...