“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Synohet organizimi i Lojërave Mesdhetare në Kosovë

Extra AL PVC

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur Komitetin Ekzekutiv të Komitetit Ndërkombëtar të Lojërave Mesdhetare (ICMG), të kryesuar nga presidenti Davide Tizzano dhe sekretari i përgjithshëm, Iakovos Filippousis, cilët shoqëroheshin nga drejtuesit e Komitetit Olimpik të Kosovës, presidenti Ismet Krasniqi e sekretari i përgjithshëm, Besim Aliti.

ICMG ndodhet në Kosovë për të mbajtur mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv, të parën në një qytet që nuk është mikpritës i Lojërave Mesdhetare, organizim ky i cili i është besuar KOK-ut.

Presidentja Osmani, duke falënderuar ICMG-në bashkëpunimin dhe organizimin e mbledhjes së Komitetit Ekzekutiv në Kosovë, dhe sukseset e sportistëve tanë në garat ndërkombëtare, me theks të veçantë në Lojërat Mesdhetare.

Nga ana e tij, presidenti i ICMG-së, Tizzano, falënderoi presidenten për pritjen dhe mbështetjen dhënë sportit dhe sportistëve tanë.

Presidenti Krasniqi dhe sekretari i përgjithshëm Aliti theksuan se momentalisht në Kosovë janë 26 shtete të Lojërave Mesdhetare, për çka falënderuan ICMG-në për besimin e dhënë.

Palët diskutuan edhe mundësinë që në të ardhmen, falë investimeve në infrastrukturë, Kosova të jep pjesë e organizimit të Lojërave Mesdhetare, së bashku me shtetet fqinje.       /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...