Të fundit:

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj...

Sekuestrohen 24 thika në Merdarë, policia nis hetimet

Policia Kufitare e Kosovës në Merdare, gjatë realizimit të...

Erërat e forta rrëzojnë një shtyllë elektrike në Klinë – disa fshatra mbesin pa rrymë

Erërat e forta kanë shkaktuar dëme në rrjetin elektrik...
ISP BroadcastISP Broadcast

Si e përmbysi “barazinë gjinore” politike pranimi i Asociacionit?

ISP Broadcast
Shkruan: Afrim Kasolli
Të gjithëve na kujtohet samiti i sigurisë së BE në Granada të Spanjës. Kjo ngjarje po mbahej pak ditë pas sulmit paramilitar të grupeve terroriste nga Serbia në pjesën veriore të vendit. Kosovën e përfaqësonte Vjosa Osmani në këtë takim të liderëve evropianë.
Ndërkohë, Albin Kurti i izoluar dhe sanksionuar ndërkombëtarisht qëndronte në shtëpi.
E para defilonte në teatrin e politikës së madhe, kurse i dyti me menaxhim të çështjeve të brendshme. Mbase, duke jetuar botën e tij të pamundësive, ndërmjet vokacionit ideologjik universal dhe izolimit lokal. Një situatë ideale kjo e “kauzave feministë”. Që gratë të merren me politikë, kurse burrat me shtëpinë.
Mirëpo, ky rend ideal “post-historik” i “barazisë gjinore” nuk pat jetë të gjatë . U përmbys sa hap e mbyll sytë. Dhe atë në samitin e BE-së në Bruksel në takimin ndërmjet liderëve evropianë dhe Albin Kurtit. Brenda atyre 20 minutave u vendos gjithçka. Madje në këtë hark “magjik” kohor ndodhi edhe përmbysja e kësaj “barazie gjinore” Me pranimin e draft-statutit të Asociacionit nga ana Kryeministrit të Kosovës u ndërruan edhe këto role “gjinore” në mes këtij “tandemi” politik.
Kështu, Albin Kurti e rifitoi relevancën e humbur ndërkombëtare. Befasisht dhe si me mrekulli u shndërrua ne lider të paqes. Parisi është vetëm njëra nga shenjat e kësaj metamorfoze “mitike”. Tashmë ai i mori në dorë edhe një herë çështjet e mëdha të politikës, aty ku flitet për paqen, luftën, sigurinë dhe demokracinë globale. Kurse Vjosës nuk i mbeti tjetër, pos që me ish-shefin e saj të marrin pjesë në ceremoninë mortore të ish-presidentit të Finlandës Marti Ahtisari, dhe njërit prej ish-diplomatëve me meritor për pavarësinë e Kosovës.
E gjatë rrugës deri në shtetin skandinav mbase kanë pasur shumëçka të bisedojnë. Sidomos kanë kujtuar kohën se si përfundoi karriera e të parit si shkelës i kushtetutës për arsye politike. Fat ky që mund ta ndjek si “mallkim” edhe presidenten aktuale. Por kuptohet nëse opozita ka guxim ta adresojë këtë lëndë në Gjykatën Kushtetuese.
/TV Arbëria
spot_img

Të fundit

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj...

Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Një burrë vdiq gjatë një arrestimi policor pas trazirave...

Cila prej ngjyra të syve është më e shëndetshme?

Mos gaboni që të tërhiqeni gjithnjë nga e bukura...

Çfarë do të thotë të falësh dikë me zemër

“Të falësh dikë nuk do të thotë ta dënosh...

Kërkohet privatësi gjatë rivarrimit të Liridona Ademajt

Nesër (hënë) pritet të zhvarroset dhe rivarroset Liridona Ademaj në fshatin e saj të lindjes. Ndërsa, Prokuroria bënë thirrje të respektohet e drejta e privatësisë...

Një burrë vdes gjatë arrestimit nga policia në Berlin

Një burrë vdiq gjatë një arrestimi policor pas trazirave në oborrin e shtëpisë së një ndërtese në Berlin, njoftoi policia të dielën. 30-vjeçari thuhet se...

Cila prej ngjyra të syve është më e shëndetshme?

Mos gaboni që të tërhiqeni gjithnjë nga e bukura sa i përket ngjyrës së syve. Ngjyrë kafe apo të zezë, ata jeshilë apo të...