Të fundit:

Ramiz Alija në takimin e vitit 1991 me Ibrahim Rugovën: Jemi një popull dhe një komb

Në vitin 1991 presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, ishte...

​Arrestohet një person për shkaktim të rrezikut të përgjitshëm kishte 225 gjoba

Në rrjetet sociale gjatë ditës së djeshme, ka qarkulluar...

Vodhi para, arrestohet një person në Podujevë

Sot nga zyrtarët policor të stacionit të Podujevës, është...
ISP BroadcastISP Broadcast

Simptomat më të hershme që zbulojnë se mund të keni artrit

ISP Broadcast

Nuk është aspak e pazakontë që herë pas here të ndjeni dhimbje në kyçe ose kocka, veçanërisht nëse jeni aktiv ose merrni pjesë në aktivitete të rënda.

Në këtë rast, këto dhimbje janë shkaktuar me shumë gjasa nga dëmtimi mekanik i muskujve, tendinave ose ligamenteve, si ndrydhjet ose inflamacionet.

Megjithatë, ndonjëherë dhimbja e kyçeve ose e kockave, veçanërisht nëse zgjat për një kohë të gjatë, mund të jetë një nga shenjat e para të artritit. Kjo u paralajmërua nga reumatologia Uzma Haque, e cila vuri në dukje disa nga simptomat më të hershme të artritit që shumica e njerëzve i injorojnë.

Këto janë dhimbje në kyçe që vazhdojnë, ënjtje dhe ndjeshmëri e kyçeve, ngurtësi e kyçeve (sidomos në mëngjes), kërcitje e kyçeve, dhimbje në një pjesë të trupit që ka pësuar më parë një dëmtim, dhimbje në ijë, dhimbje simetrike në kyçe dhe një ndjenjë ngurtësie në duar ose këmbë.

Secila nga këto shenja, paralajmëron Haque, tregon se ekziston një problem që duhet trajtuar ose të paktën të gjendet sepse këto simptoma janë treguesit e parë të artritit.        /TV Arbëria 

spot_img

Të fundit

Ramiz Alija në takimin e vitit 1991 me Ibrahim Rugovën: Jemi një popull dhe një komb

Në vitin 1991 presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, ishte...

​Arrestohet një person për shkaktim të rrezikut të përgjitshëm kishte 225 gjoba

Në rrjetet sociale gjatë ditës së djeshme, ka qarkulluar...

Sondazhi i ri mes republikanëve në SHBA: Trump thellon epërsinë kundër DeSantis

Një aktakuzë e mundshme nuk është e mirë për...

Vodhi para, arrestohet një person në Podujevë

Sot nga zyrtarët policor të stacionit të Podujevës, është...

Ramiz Alija në takimin e vitit 1991 me Ibrahim Rugovën: Jemi një popull dhe një komb

Në vitin 1991 presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, ishte takuar në Tiranë me presidentin e Shqipërisë në atë kohë Ramiz Alinë. Në një video të...

​Arrestohet një person për shkaktim të rrezikut të përgjitshëm kishte 225 gjoba

Në rrjetet sociale gjatë ditës së djeshme, ka qarkulluar një video-incizim në të cilën vërehet, se si në magjistralen Prishtinë -Podujevë , në kryqëzimin...

Sondazhi i ri mes republikanëve në SHBA: Trump thellon epërsinë kundër DeSantis

Një aktakuzë e mundshme nuk është e mirë për shumicën e politikanëve – por Donald Trump nuk është si shumica e politikanëve. Ish-presidenti, 76 vjeç,...