Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Si ta përgatisni uthullën e shegës, kura për shumë probleme shëndetësore

Extra AL PVC

Shega është një nga frutat më të shijshëm, që ofrojnë shumë vlera ushqyese. Ajo konsiderohet si një nga frutat më të shëndetshëm, sidomos nëse konsumohet gjatë stinës së dimrit.

Krahas lëngut të freskët të shegës, mund ta përgatisni edhe uthullën e shegës, e cila gjithashtu ka vlera të larta ushqyese për sistemin tretës, përthithjen e kalciumit në organizëm, uljen e nivelit të kolesterinës dhe tensionit të gjakut si dhe zhbllokimin e arterieve.

Përgatitja është shumë e thjesht. Pasi t’i shtrydhni kokrrat e shegës, hidheni lëngun në një enë qelqi. Mbajeni në frigorifer për dy ditë, derisa kokrrat bien në fund të enës. Filtrojeni lëngun dhe mbulojeni qelqin me llastik. Enën duhet ta ruani në një hapësirë të errët për 30 ditë, derisa të fermentohet.

Më pas filtrojeni për të dytën herë. Lëngu i përfituar duhet të fermentohet sërish për dy javë të tjera. Në fund të këtij procesi duhet ta filtroni uthullën e përfituar për një herë të fundit.

Ruajeni atë në një shishe të veçantë dhe mbajeni në frigorifer. Në fillim shija do të jetë shumë e mprehtë dhe e athët, mirëpo me kalimin e kohës do të zbutet.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...