Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Si po e ndihmojnë Ukrainën vendet anëtare të NATO-s?

Extra AL PVC

Që nga pushtimi rus i Ukrainës në fund të shkurtit 2022, NATO nuk ka dërguar trupa në Ukrainë apo të ketë përforcuar ndonjë zonë hapësinore mbi këtë vend, nga frika se kjo mund të fuste në një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Megjithatë, anëtarë të caktuar kanë furnizuar me armë Ukrainën, me qëllim që të mund të mbrohet nga agresioni rus, transmeton Telegrafi.

Organizata gjermane hulumtuese Kiel Institute, ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara tashmë kanë alokuar 50.4 miliardë euro si ndihmë ushtarake për Ukrainën, derisa vendet evropiane – Danimarka, Gjermania, Holanda, Poloania dhe Britania e Madhe i kanë alokuar 32 miliardë euro.

Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Turqia dhe vendet e tjera i kanë siguruar armë antitank, raketa të mbrojtjes ajrore, artileri, tanke dhe dronë ushtarakë. SHBA, Britania dhe Franca i kanë dhënë gjithashtu edhe raketa me rreze të gjatë veprimi.

Në Samitin e NATO-s në Washington, presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se SHBA do t’i bashkohen partnerëve si Gjermania, Italia, Holanda dhe Rumania që t’i dhurojnë raketa tjera për sistemin raketor Patriot, me qëllim që ukrainasit të rrisin mbrojtjen ajrore.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...