Të fundit:

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...
ISP BroadcastISP Broadcast

Shainoviq: Me refuzimim e marrëveshjes së Rambujesë, penguam okupimin e Jugosllavisë

Extra AL PVC

 

Nikolla Shainoviq, anëtar i ish-ekipit negociator të Serbisë në Rambuje, tha sot se me refuzimin e nënshkrimit të marrëveshjes së Rambujesë me Kosovën, jo vetëm u pengua pushtimi i Republikës Federale të Jugosllavisë, por edhe rruga për të arritur shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Në këtë ditë, 25 vjet më parë, në Rambuje filluan negociatat për statusin e ardhshëm të Kosovës, dhe Shainoviq deklaron për agjencinë serbe të lajmeve “Tanjug” se këto negociata në fakt ishin vetëm blerje e një imazhi ndërkombëtar me qëllim që të duket se problemet po zgjidhen në rrugë diplomatike, transmeton Klankosova.tv.

“Dokumenti në Rambuje është shkruar nga Zyra e Strobe Talbott, Ndihmës Sekretar i Shtetit. Duke ditur që ne nuk mund të pranojmë asgjë që do të thotë dorëzim i një pjese të territorit të vendit dhe dorëzim sovraniteti. Në Rambuje na kërkuan ta refuzonim, në mënyrë që bombardimet të fillonin, duke menduar se bombardimet do të çonin në ato tre ditë të famshme në kapitullim dhe ta tregonin NATO-n si mbretin e ri botëror”, tha ai.

spot_img

Të fundit

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet...

Hoxha deputetëve të PDK-së: Pse merreni me Kurtin kur s’keni kapacitet në vendimet e tij

Analisti politik, Ylli Hoxha, iu drejtua deputetëve të Partisë...

Haziri për qeverisjen e VV-së në Gjilan: Mirësevini në Komunën e Skandaleve

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, vazhdon me kritika ndaj qeverisjes komunale në Gjilan nga Lëvizja Vetëvendosje. Ai thotë se për tri vjet qeverisje nga ana...

“Të kemi rrëzu prej provimit”, “Je sharlatan”, shpërthen zënka mes Ramabajës e Zekës

Dy analistët e rregullt televiziv kanë pasur një duel sot paradite. Zënka e tyre ka pasur të bëjë me përgatitjen akademike. Ndonëse zënkë simpatike, kjo...

Situata në veri mund të përkeqësohet, thotë shefi i EULEX-it

Çështja e sigurisë në veriun e Kosovës po përmendet gjithmonë e më shpesh pas sulmit të armatosur në Banjskë, dhe mes paralajmërimeve të autoriteteve...