Të fundit:

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Vetaksident në Veternik, lëndohet një person

Një person është lënduar si pasojë e një vetaksidenti...

Rama takon Kurtin, i shpreh mbështetje në hapat e mëtejmë drejt normalizimit me Serbinë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka pritur sot në...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Rritja ekonomike e SHBA-së mund të kalojë atë të Kinës

ISP Broadcast

Presidenti amerikan Joe Biden tha se rritja ekonomike e SHBA mund të tejkalojë atë të Kinës dhe të arrijë norma rekord në vitin 2022.

“Ekspertët e pavarur kanë parashikuar se ekonomia amerikane mund të rritet më shpejt se ajo e Kinës këtë vit. Kjo nuk ka ndodhur që nga viti 1976,” tha Biden në Twitter.

Presidenti amerikan shtoi se 10.5 milionë vende pune janë krijuar në SHBA që kur ai mori detyrën.

Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), rritja ekonomike e Kinës parashikohet të jetë 3.2% këtë vit dhe pritet të rritet në 4.4% në 2023. Ndërkohë, rritja ekonomike e SHBA pritet të jetë 4.4% në 2022 të jetë rreth 1.6 %.

 

spot_img

Të fundit

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me...

Rada Trajkoviq flet për kërcënimet me jetë që i merr

Politikanja serbe Rada Trajkoviq, ka folur rreth kërcënime me...

Mërgim Berisha pas debutimit: Ka qenë gjithmonë ëndërr të luaj për Gjermaninë

Sulmuesi shqiptar i Augsburgut, Mërgim Berisha ka debutuar me Kombëtaren e Gjermanisë në miqësoren kundër Perusë të zhvilluar të shtunën mbrëma. Gjermani ka fituar me...

Kosi dhe dobitë shëndetësore nga konsumimi i tij

Shkenca thotë se vetëm një sasi e vogël kosi në frigorifer paraqet një “arsenal” të vërtetë të mbrojtjes shëndetësore. Më poshtë do të njiheni më...

Gjermani, krimi rritet me 11,5% krahasuar me një vit më parë

Numri i veprave penale në Gjermani u rrit me 11,5% në 2022, krahasuar me një vit më parë, sipas një raporti të Statistikave të...