Të fundit:

Konjufca nderoi heroin Zahir Pajaziti, vizitoi edhe Kullën në Kompleksin Memorial në Orllan

Sot, në 26-vjetorin e rënies së heroit Zahir Pajaziti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

​Restoranti më i vjetër në botë është 298 vjeç

ISP Broadcast

Ekziston një restorant që këtë vit feston 298 vjet aktivitet dhe është restoranti më i vjetër në botë ende në funksion, siç konfirmohet nga Rekordet Botërore Guinness. Sobrino de Botin është një restorant në Madrid, i themeluar në 1725 nga Cándido Remis.

Rekordet Botërore Guinness e njohin Sobrino de Botin si restorantin më të vjetër në botë. Restoranti është i famshëm për historinë e tij dhe atmosferën komode, me mure të mbuluara me fotografi dhe kujtime që datojnë shekuj më parë.

Kuzhina e restorantit është e famshme për specialitetet e saj të mishit të derrit të pjekur në skarë, duke përfshirë edhe cochinillo asado (derr i pjekur). Sobrino de Botin drejtohet nga brezi i katërt i familjes González, trashëgimtar i familjes.

Restoranti ruan ende furrën origjinale me dru. Shumë shkrimtarë të famshëm kanë shkruar për Sobrino de Botin: Galdós (Fortunata y Jacinta, Misericordia), Hemingway (Fiesta), Graham Greene (Monseñor Quijote), Gómez de la Serna (Greguerías) ose, aktualisht, María Dueñas ( El tiempo entre costuras).

spot_img

Të fundit

Vitia takohet me ambasadorin e Luksemburgut, bien dakord për shtim kapacitetesh në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia priti në takim ambasadorin...

Sulmi në Pakistan, shkon në 93 numri i viktimave, shpallet ditë zie kombëtare

Ka shkuar në 93 persona numri i viktimave nga...

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të mbyllet në fillim të qershorit të 2024

Kanë përfunduar gërmimet në tunelin e Llogarasë, një prej...

Gërvalla: Çdo model i Asociacionit që lejon Serbinë të minojë sovranitetin e Kosovës duhet refuzuar

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka falënderuar...

Vitia takohet me ambasadorin e Luksemburgut, bien dakord për shtim kapacitetesh në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia priti në takim ambasadorin e Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz. Në qendër të takimit ishte mbështetja e Qeverisë së...

Sulmi në Pakistan, shkon në 93 numri i viktimave, shpallet ditë zie kombëtare

Ka shkuar në 93 persona numri i viktimave nga sulmi i së hënës në një xhami, i cili kishte në shënjestër policët në provincën...

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të mbyllet në fillim të qershorit të 2024

Kanë përfunduar gërmimet në tunelin e Llogarasë, një prej fazave të punimeve, ndërsa e gjithë vepra infrastrukturore pritet të hapet në fillim të muajit...