Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Realizohet transplantim i rrallë i laringut, pacienti me kancer flet sërish

Extra AL PVC

Një burrë nga Massachusetts ka rifituar zërin e tij pasi kirurgët i hoqën laringun kanceroz dhe, në një lëvizje, e zëvendësuan atë me një të dhuruar.

Transplantet e të ashtuquajturës “kutia e zërit” janë jashtëzakonisht të rralla dhe zakonisht nuk janë një opsion për njerëzit me kancer aktiv.

LEXO EDHE:
Përgjigjja për parandalimin e prishjes së dhëmbëve, shtoni këtë ushqim në vaktin tuaj
Marty Kedian është vetëm personi i tretë në SHBA që i është nënshtruar një transplanti total të laringut.

Kirurgët në Klinikën Mayo në Arizona i ofruan Kedianit transplantin si pjesë e një sprove të re klinike që synon hapjen e operacionit që mund të ndryshojë jetën për më shumë pacientë, duke përfshirë disa me kancer.

Laringu mund të njihet më së miri si kutia e zërit, por është gjithashtu jetik për frymëmarrjen dhe gëlltitjen.

Pllakat e indit muskulor të quajtur korda vokale hapen për të lejuar ajrin në mushkëri, mbyllen për të parandaluar ushqimin ose pijen të shkojnë në rrugën e gabuar dhe dridhen kur ajri i kalon për të prodhuar të folur.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...