Të fundit:

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...
ISP BroadcastISP Broadcast

Qeveria greke thotë se evidentimi i dëmeve nga përmbytjet po ecën me ritëm të shpejtë

ISP Broadcast

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, u informua të martën për ecurinë e punës për lehtësimin e zonave të prekura nga përmbytjet, në një takim online me Qendrën e Koordinimit të Operacioneve të Thesalisë.

Qeveria tha se inspektimet dhe evidentimi i dëmeve nga shërbimet shtetërore po ecën me ritme të shpejta, me mbi 12 mijë inspektime deri më tani, dhe se në platformën online arogi.gov.gr janë dorëzuar 16000 aplikime të finalizuara dhe 5000 të përkohshme për ndihmë shtetërore, raporton ana-mpa.

Pagesat e para të ndihmës shtetërore u bënë të premten e kaluar, për të ndihmuar në zëvendësimin e paisjeve shtëpiake të shkatërruara dhe për të mbuluar nevojat bazë të të prekurve, me 25.6 milionë euro të paguara për 4,470 individë që përfaqësojnë 4,377 familje.

Kryeministri u njoh gjithashtu me përpjekjet për mbledhjen dhe asgjësimin e kafshëve të ngordhura dhe çështje të tjera të shëndetit publik, si dhe përpjekjet për rivendosjen e furnizimit me ujë dhe riparimin e rrugëve.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...

Të hënën mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nga Kuvendi i Republikës së Kosovës njoftojnë se të...

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë rrënuar tri furra të gëlqeres, dy furra në fshatin Dugë dhe një në fshatin Karaçicë. Nga...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po mbahet Asambleja e Kombeve të Bashkuara, ka shfrytëzuar këtë për të kërkuar njohjen e pavarësisë...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë, akademik, ish-deputet i Kuvendit Popullor (1970-’82) dhe zv/kryetar i Frontit Demokratik. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë,...