Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Qeveria e Melonit merr vendimin e papritur për përmirësimin ndaj sjelljes së nxënësve, ja si do të funksionojnë orët mësimore

Extra AL PVC

Telefonat celularë do të ndalohen në klasat italiane me nisjen e vitit të ri shkollor, sipas një dekreti të lëshuar nga administrata e kryeministres Giorgia Meloni.

Dispozita u prezantua nga ministri i Arsimit, Giuseppe Valditara, një anëtar i partisë ”Lidhja e Veriut” dhe synon të ndalojë përdorimin e telefonave celularë në shkolla, përfshirë ato për qëllime arsimore.

Sidoqoftë, tabletat dhe kompjuterët laptop mund të përdoren me pëlqimin e mësuesve.

Ndalimi i telefonisë celulare synon të përmirësojë sjelljen e nxënësve.

Për më tepër, nxënësit e shkollës duhet të inkurajohen që të përmirësojnë aftësitë e tyre të të shkruarit.

Valditara njoftoi gjithashtu rifutjen e një “kalendari shkollor” në të cilin detyrat e shtëpisë duhet të shkruhen me dorë duke i lejuar prindërit të gjurmojnë arsimimin e fëmijëve të tyre.

“Ne duhet t’i mësojmë fëmijët tanë me stilolaps dhe letër përsëri”, theksoi ministri.

Ndalimi i celularëve në shkollat italiane ka disa vite që është në fuqi, por nuk është zbatuar gjerësisht.

Vende të tjera kanë prezantuar masa të ngjashme në vitet e fundit për të krijuar një mjedis më të mirë mësimor për nxënësit e shkollave.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...