Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Pse Kina po e lëviz flotën e saj

Extra AL PVC

Ka sërish lëvizje të dyshimta në Detet e Kinës Jugore dhe Lindore, epiqendra e tensioneve kryesore që kaplojnë Indo-Paqësorin. Kina në fakt ka lëvizur fuqi të konsiderueshme zjarri në vend, midis dy aeroplanmbajtësve, anijeve luftarake amfibe dhe shkatërruesve, të përfshira në stërvitje ose prova. Për herë të parë, në veçanti, Pekini kreu manovra ushtarake në Zonën Ekonomike Ekskluzive të Filipineve dhe vendosi aeroplanmbajtësen Shandong dhe grupin e tij të sulmit pranë ujërave të kontrolluara nga Manila.

Për më tepër, në ditët e fundit, Dragon ka njoftuar operacione të njëkohshme në Detin e Kinës Jugore, Detin e Kinës Lindore dhe Detin e Verdhë, duke konfirmuar dinamizmin e vendit. Ministri i Mbrojtjes i Tajvanit, Wellington Koo, tha se ai kishte “njohuri të plotë” për lëvizjet e anijes.” Nuk kaloi përmes Kanalit të Bashit,” tha ai, duke iu referuar rrugës ujore që ndan Tajvanin nga Filipinet, që është rruga e zakonshme që marrin anijet dhe avionët luftarakë kinezë kur nisen për në Paqësor. “Ai shkoi edhe më në jug, përmes kanalit Balintang, në Paqësorin perëndimor,” tha Koo, duke iu referuar një rruge ujore midis ishujve Batanes dhe Babuyan në Filipine.

Në të njëjtën kohë, Pekini vendosi për herë të parë anije amfibe Hainan Type 075 pranë ishujve të diskutueshëm Spratly, për të kryer ushtrime së bashku me Shandong-un e lartpërmendur. Paralelisht, u vendosën të katër shkatërruesit Type 055 të Komandës së Teatrit Lindor të Ushtrisë Kineze. Objektivi i Kinës është i qartë: të rrisë presionin ndaj partnerëve amerikanë në këto zona. Ose më mirë: bëjini Uashingtonit të kuptojë se Dragoi nuk ka ndërmend të bëjë lëshime apo të bëjë hapa prapa në një rajon, Indo-Paqësorin.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...