“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Vdes një 47-vjeçare në Prizren pas rënies në hapësirën e ashensorit

Një grua ka humbur jetën mbrëmjen e së enjtes...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Pse ju ndodh të keni ngërçe të muskujve?

Extra AL PVC

Spazma ose ngërçi i dhimbshëm i muskujve mund të ndodhë në çdo muskul të trupit tuaj, por zakonisht prek këmbën.

Dhe zakonisht kjo ndodh ndërsa jeni duke fjetur ose duke ushtruar, shkruan Health.

Ngërçi mund të zgjasë diku nga disa sekonda në disa minuta dhe zakonisht largohet vetë, kështu që nuk keni nevojë për trajtim.

Çfarë e shkakton një ngërçin e muskujve?

Ngërçet e muskujve mund të ndodhin kur muskujt tuaj tkurren pa kontrollin tuaj dhe më pas nuk relaksohen. Kjo mund të ndodhë për një sërë arsyesh.

Zakonisht ndodh kur muskuli është i lënduar, zakonisht për shkak të ushtrimeve.

Derisa, ndodh edhe kur jeni të dehidratuar, si dhe kur trupi juaj ka pak elektrolite thelbësore si kaliumi dhe kalciumi.

Një tjetër arsye mund të jenë edhe problemet nervore. Një hernie diskale mund të irritojë nervat kurrizore, duke shkaktuar dhimbje dhe spazma në muskujt e shpinës.

spot_img

Të fundit

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca...

Mësoni sa hapa duhet patjetër t’i bëni në ditë për të hequr peshën trupore

Ecja është ndihmues esencial i heqjes së peshës, mbajtjes...

Barcelona shpresonte ta shiste, por lojtari po largohet si i lirë

Barcelona ka të ngjarë të humbasë një tarifë transferimi për Sergino Dest, pas një lëndimi serioz të ligamentit të kryqëzuar të përparmë. Blaugranët mund të...

“Emrin Kosovë ia kemi falë Serbisë, ne jemi Shqipëri”, thotë Shemi

Këngëtari Shemsi Krasniqi ka theksuar se është gjithmonë pro bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë dhe sipas tij tashmë jemi bashkuar. Ai ka thënë se emri...

Dëshmitarët rrëfejnë për maltretimet e të burgosurve shqiptarë nga i akuzuari për krime lufte, Dragisha Millenkoviq

Në Gjykatën e Prishtinës, më 20.06.2024, është mbajtur seanca e radhës ndaj Dragisha Millenkoviq, i akuzuar për krime lufte në Kosovë. Në këtë seancë janë...