Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Pse hulumtimet e lidhin pirjen e ujit nga një shishe plastike me diabetin?

Extra AL PVC

Një studim i ri i botuar në revistën “Diabetes: ndryshon sërish të dhënat e sigurisë së kontejnerëve të lëngjeve dhe ushqimeve.

Një ekip hulumtues nga Universiteti Shtetëror Politeknik i Kalifornisë studioi tërësisht efektet e substancave të përfshira në enë plastik , duke përfshirë shishet plastike të ujit, dhe arriti në përfundimin se substanca “bisphenol” mund të veprojë në trupin e njeriut menjëherë pas kontaktit me plastikë dhe të prishë funksionin e hormoneve.

Kjo substancë është e ndaluar në Bashkimin Evropian për prodhimin e shisheve të bebeve që nga viti 2011, ndërsa importi dhe prodhimi i produkteve që e përmbajnë është gjithashtu i ndaluar.

Sipas të dhënave të studimit, personat të cilëve iu dha “bisphenol” kishin një përgjigje të reduktuar ndaj insulinës, që do të thotë se substanca rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit II. Edhe pse bisfenoli është lidhur me këtë sëmundje në të kaluarën, a e sqaron ky studim kontekstin e marrëdhënies mes tyre dhe i shtyn shkencëtarët të bëjnë thirrje për ndalimin e plotë të tij në industrinë ushqimore dhe të lëngshme? Alternativat që japin janë enë çeliku ose qelqi, të cilat nuk përfshijnë asnjë element plastik.

Një tjetër studim mbi shishet plastike tregoi se ekspozimi i tyre në rrezet e diellit mund të çlirojë kimikate të rrezikshme, përkatësisht substanca të paqëndrueshme që mund të hyjnë në trup dhe janë fajësuar për rritjen e rrezikut të kancerit.

Në përgjithësi, konkluzionet e fundit të kërkimit mbi plastikën tregojnë se kërkohet një qasje e re për përdorimin e tyre dhe se ndërgjegjësimi ekologjik i publikut për reduktimin e plastikës nuk është vetëm një trend i kohës.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...