Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Për një gjumë të mirë dhe të rehatshëm zbatoni këto truke

Extra AL PVC

Të bësh një gjumë të mirë dhe të zgohesh ditën tjetër tërësisht i çlodhur duket se është bërë diçka e vështirë për t’u arritur. Kjo është për shkak të një stili jetese sedentare dhe stresit që nuk mungon në asnjë moment.

Më poshtë do t’ju tregojmë disa nga mjekimet natyrale që do t’ju ndihmojnë të flini gjumë shpejt dhe të ndiheni të çlodhur pas çdo përdorimi:

Ilaçet e gjumit janë padyshim medikamente shumë të dëmshme që mund të rrezikojnë seriozisht shëndetin tuaj nëse i përdorni, veçanërisht pa rekomandimin e mjekut. E mira është që të përdorni produkte që janë natyrale dhe nuk paraqesin efekte anësore për shëndetin e përgjithshëm. Gjyshet tuaja mund t’i kenë përdorur gjatë jetës për vete dhe për t’ju vënë ju në gjumë, kur ishit të vegjël. Nëse keni probleme me pagjumësinë, është koha t’i mësoni recetat e tyre të mrekullueshme që ju vënë në gjumë sa hap e mbyll sytë.

Kanellë

Kanella njihet tashmë për përfitmimet shëndetësore, kryesisht në përmirësimin e gjumit. Shtoni ¼ lugë çaji kanellë në një gotë me qumësht të ngrohtë. Pijeni para se të shkoni të flini për të bërë një natë të qetë dhe një gjumë cilësor.

Çaj me sallatë jeshile

Një nga mënyrat më të mira për të luftuar pagjumësinë është çaji i sallatës jeshile. Ajo mund të shërbejë edhe për të bërë një çaj shumë të fuqishëm. Vetëm zieni disa gjethe sallate me pak ujë dhe më pas kullojeni çajin. Shtoni pak mjaltë për shije. Pini nga një gotë çaj një orë para se të flini.

Shafrani i Indisë

Ky përbërës është shumë i fuqishëm për shkak të përbërjes së tij nga komponentë shumë të rëndësishëm që ndihmojnë të bëni një gjumë të qetë. Shtoni pak shafran në një gotë me qumësht të ngrohtë dhe përziejini mirë. Pijeni para gjumit dhe nuk do të keni asnjë shqetësim gjatë natës.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...