Të fundit:

Konjufca nderoi heroin Zahir Pajaziti, vizitoi edhe Kullën në Kompleksin Memorial në Orllan

Sot, në 26-vjetorin e rënies së heroit Zahir Pajaziti,...
ISP BroadcastISP Broadcast

Parashikimi i ashpër i Bill Gates për vitin 2023

ISP Broadcast

Lufta në Ukrainë, ndryshimet klimatike, krizat ekonomike dhe shfaqja e epidemive dhe pandemive të reja.

Të gjitha këto probleme janë gjithnjë e më urgjente për shumicën e vendeve të botës dhe, sipas Bill Gates, nuk pritet që 2023-shi dhe vitet në vijim të jenë më të mira në këtë drejtim.

Në fakt, ai parashikon kohë të ndërlikuara. Prej disa kohësh, biznesmeni dhe bashkëthemeluesi i Microsoft-it ka ndarë me komunitetin një sërë parashikimesh apo ndjenjash në lidhje me ndonjë ngjarje që ka ndodhur në botë.

Në muajt e fundit, për shembull, ka bërë parashikimin e tij mbi pasojat e pushtimit rus të Ukrainës ose gjithçka që lidhet me virusin COVID-19.

Falë pasurisë së tij dhe përmes fondacionit që ka, Bill Gates shpesh ndihmon në çështjet mjedisore dhe shëndetësore, madje duke u bërë një luftëtar i vendosur kundër ndryshimeve klimatike.

Në parashikimet e tij të fundit, amerikani paralajmëron nevojën për të ndërtuar më mirë dhe për të arritur kështu një termoizolim më efikas. Sipas tij, qenia njerëzore është në një moment kyç.

Teknologjia është zhvilluar me hapa të mëdhenj në dekadat e fundit, duke shkaktuar një revolucion në sektorë të tillë si mjekësia. Megjithatë, ai paralajmëron se ardhja, për shembull, e inteligjencës artificiale në teste të tilla si terapitë me ultratinguj ose gjene mund të ndërpriten papritmas për shkak të situatës aktuale në botë.

Për të gjitha këto arsye, dhe siç e ka zakon Bill Gates, ai kërkon më shumë investime në trajnime dhe arsimim, të cilat i konsideron si shtyllat e çdo shoqërie.

Barriera më e madhe për këtë, po, është kriza e rëndë ekonomike që po përjetohet aktualisht, e ardhur pjesërisht nga situata në Ukrainë dhe rritja e çmimeve që mbizotëron në tregun financiar botëror.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Vitia takohet me ambasadorin e Luksemburgut, bien dakord për shtim kapacitetesh në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia priti në takim ambasadorin...

Sulmi në Pakistan, shkon në 93 numri i viktimave, shpallet ditë zie kombëtare

Ka shkuar në 93 persona numri i viktimave nga...

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të mbyllet në fillim të qershorit të 2024

Kanë përfunduar gërmimet në tunelin e Llogarasë, një prej...

Gërvalla: Çdo model i Asociacionit që lejon Serbinë të minojë sovranitetin e Kosovës duhet refuzuar

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka falënderuar...

Vitia takohet me ambasadorin e Luksemburgut, bien dakord për shtim kapacitetesh në shëndetësi

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia priti në takim ambasadorin e Luksemburgut në Kosovë, Eric Dietz. Në qendër të takimit ishte mbështetja e Qeverisë së...

Sulmi në Pakistan, shkon në 93 numri i viktimave, shpallet ditë zie kombëtare

Ka shkuar në 93 persona numri i viktimave nga sulmi i së hënës në një xhami, i cili kishte në shënjestër policët në provincën...

Përfundojnë gërmimet për tunelin e Llogarasë, Rama: E gjithë vepra pritet të mbyllet në fillim të qershorit të 2024

Kanë përfunduar gërmimet në tunelin e Llogarasë, një prej fazave të punimeve, ndërsa e gjithë vepra infrastrukturore pritet të hapet në fillim të muajit...