Të fundit:

Publikohet online draft-statuti i Asociacionit, hartuesit thonë që është në vijë me Kushtetutën e Kosovës

“Instituti Friedrich-Ebert-Stiftung” dhe “Instituti Evropian për Paqe” kanë publikuar...

Ideja e Muratit për tatimin, Latifi: Më mirë po ia vëmë dryrin Komunës

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, është shprehur kundër idesë...

Kusari-Lila: Qeveria nuk ka përplasje me SHBA-në për Asociacionin

Shefja e deputeteve të Vetëvendosjes, Mimoza Kusari-Lila, tha se...
ISP BroadcastISP Broadcast

Nuk bleu prodhimet e saj në Serbi, marketi nga Ferizaj fiton betejen ligjore ndaj Coca Colës

ISP Broadcast

Gjykata Komerciale ka refuzuar si të pabazuar kërkesën e kompanisë “Coca Cola” për caktim të masës së sigurisë ndaj maketit vendor “Plus Market” me seli në Ferizaj.

Këtë e ka konfrmuar avokati Asdren Bytyqi, i cili përfaqëson “Pus Market”.

Sipas avokatit Bytyqi vendimi hap dyert për shumë shumë kompani sipas të cilit nuk kanë pasur alternativë tjetër përveç furnizimit me produkte nga Serbia.

“Ende nuk është vendimi i formës së prerë, mirëpo vendimi është konform në lidhje me masën. Ky vendim përbën vendosjen e një precedenti dhe njëkohësisht standardi të mirë, duke mbyllur njëherë e përgjithmonë monopolet e importeve nga një vend, ne këtë rast Serbia” – tha avokati Asdren Bytyqi.

Megjithatë, Coca-Cola kishte kërkuar nga Gjykata Komerciale që të caktohet masa e sigurisë që detyron marketin “Plus Market” që të ndërpres veprimet me të cilat ky market refuzon që të importoj produkte të kësaj kompanie që vijnë nga Serbia.

Kjo kompani kishte kërkuar që të konfiskohen dhe largohen nga tregu i Kosovës të gjithë produktet, COCA-COLA, FANTA dhe SPRITE të importuara pa autorizim tregtar dhe pa autorizim të bartësit të së drejtës së markës.

Në mars të këtij viti, kompanisë “Frutin” i ishte ndaluar importi i pijeve “Coca-Cola”, “Fanta” dhe “Sprite”.

spot_img

Të fundit

Tirana fiton Kupën e Shqipërisë në futsall

Kupa e Shqipërisë në Futsall 2023 është përmbyllur këtë...

Publikohet online draft-statuti i Asociacionit, hartuesit thonë që është në vijë me Kushtetutën e Kosovës

“Instituti Friedrich-Ebert-Stiftung” dhe “Instituti Evropian për Paqe” kanë publikuar...

Ideja e Muratit për tatimin, Latifi: Më mirë po ia vëmë dryrin Komunës

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, është shprehur kundër idesë...

Lirim Kastrati i shtang të gjithë, shënon eurogol nga distanca

Futbollisti i Përfaqësueses së Kosovës, Lirim Kastrati, ka shënuar...

Tirana fiton Kupën e Shqipërisë në futsall

Kupa e Shqipërisë në Futsall 2023 është përmbyllur këtë të diel me finalen e madhe mes Diamanti Futsal dhe Tirana Futsal, të luajtur në...

Publikohet online draft-statuti i Asociacionit, hartuesit thonë që është në vijë me Kushtetutën e Kosovës

“Instituti Friedrich-Ebert-Stiftung” dhe “Instituti Evropian për Paqe” kanë publikuar oline Draft-Statutin e hartuar nga ta të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Drafti në fjalë...

Ideja e Muratit për tatimin, Latifi: Më mirë po ia vëmë dryrin Komunës

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, është shprehur kundër idesë se ministrit të Financave, Hekuran Murati në lidhje me faljen e 100 eurove të para...