Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Ambasadori serb në Tiranë: Qëndrimi ynë ndaj Kosovës është diametralisht i kundërt me atë ndaj Shqipërisë

Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Një top tjetër do të përdoret në gjysmëfinalet dhe finalen e Euro 2024

Extra AL PVC

Një top i ri do të përdoret në gjysmëfinalet dhe në finalen e Euro 2024 dhe tifozët sapo e kanë kuptuar arsyen e vërtetë që fshihet prapa këtij vendimi të UEFA-s.

Pas tri javësh plotë dramë, argëtim dhe gola, Euro 2024 po vjen drejt fundit.

Nga 24 ekipe pjesëmarrëse sa ishin në fillim tani kanë mbetur vetëm katër, dhe ato do të shkojnë kokë më kokë në gjysmëfinale për një vend në finale.

Të martën Spanja dhe Franca do të përballen në Munich, para se Anglia dhe Holanda të luajnë një ditë më vonë në Dortmund.

Anglia e siguroi vendin e tyre në gjysmëfinale pas fitores në penallti ndaj Zvicrës, para se Holanda me rikthim ta mposht Turqinë me rezultat 2-1.

Në të njëjtën mënyrë si Anglia kualifikimin e siguroi edhe Franca ndaj Portugalisë duke fituar pas ekzekutimit të penalltive.

Spanja e eliminoi nikoqirin Gjermaninë, falë një goli të Mikel Merinos në minutën e 119-të i cili theu zemrat e tifozëve gjermanë.

Përkundër faktit që shteti nikoqir nuk do të jetë më pjesë e kësaj gare, ata do jenë të përfaqësuar në gjysmëfinale dhe finale.

Kjo për shkak se Adidas dhe UEFA kanë prezantuar një top të ri i cili do të përdoret në tri ndeshjet e fundit të kësaj gare.

Topi ‘FUSSBALLLIEBE FINALE’ është një version i rifreskuar i topit i cili është përdorur më herët gjatë kësaj gare, ku dominon ngjyra e zezë ndërsa ka disa pika të kuqe dhe ari që përfaqësojnë ngjyrat e Gjermanisë.

Megjithatë, për fazën finale të Euro 2024, baza e bardhë e topit është zëvendësuar me argjendin që bie në sy, që përfaqëson trofeun për të cilin po luftojnë katër skuadrat.

Adidas thotë se ngjyra e argjendtë është zhvilluar dhe testuar posaçërisht me atletët për t’u siguruar që ajo të dallohet në fushë pa reflektuar dritën nga sipërfaqja.

Për herë të parë në historinë e Euro-s, topi i përdorur në gjysmëfinale dhe finale do të ketë teknologjinë Connected Ball që u jep të dhëna precize zyrtarëve të ndeshjeve në kohë reale.

Të dhënat e pozicionimit të lojtarëve në fushë së bashku me ndihmën e Inteligjencës Artificiale (IA) kontribuojnë në teknologjinë gjysmë të automatizuar të pozitës jashtë loje.

spot_img

Të fundit

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe...

Veliaj takohet me kampionët olimpikë: Krenarë për punën dhe mesazhin që po i japin rinisë shqiptare

Kreu i Tiranës, Erion Veliaj është takuar me kampionët...

Anulimi i konkursit për gradimin e policëve, Sveçla: Nuk pati keqpërdorime, vetëm disa lëshime

Policia e Kosovës njoftoi ditë më parë se ka marrë vendim për anulimin e konkursit për gradim në gradën rreshter, të shpallur më 12...

Biden premton masa mbrojtëse për imigrantët, Trump dëbime masive

Kandidatët presidencialë në Shtetet e Bashkuara Joe Biden dhe Donald Trump kanë pikëpamje të ndryshme mbi çështjen e imigracionit. Dallimet e tyre mbi këtë...

Lojtarët e Spanjës po kërkojnë ‘hakmarrje’ ndaj yllit anglez për sjelljen e tij arrogante që shkaktoi përleshje masive

Një kontigjent i lojtarëve të Spanjës nuk e kanë harruar sjelljen e njërit prej yjeve të Anglisë në një ndeshje të mëparshme ndaj tyre. ‘Tre...