Të fundit:

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...
ISP BroadcastISP Broadcast

Ndryshon pikëpamjen e industrisë së modës modelja me sindromën Down

ISP Broadcast

Beth Matthews, 23 vjeç, nga Swansea, është një nga të paktët në gjendje për të ecur në një event ndërkombëtar të modës siç është eventi “London Fashion Week”.

Që nga viti 2022 ajo ka pozuar për Cosmopolitan dhe ishte e ftuar të ecte në tapetin e Festivalit të Filmit në Venecia, shkruan BBC.

Nëna e saj, Fiona, tha se vetëbesimi në rritje i Beth-it e ka ndihmuar atë të gjejë identitetin e saj.

Ajo shtoi se kjo gjë do të ndryshonte perspektivat mbi sindromën Down dhe tregon “se dikush si Beth ka një jetë të mahnitshme”.

Beth u frymëzua të bëhej modele pasi pa punën e Ellie Goldstein, e cila gjithashtu ka sindromën Down dhe ka përfaqësuar kompaninë e modës Gucci.

Rreth 47,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar kanë sindromën Down, e cila shkaktohet nga një kromozom shtesë.

Beth tha se ishte “me të vërtetë e emocionuar” për të modeluar në javën e modës, duke shtuar se 18 muajt e saj të modelimit e kishin bërë atë të kishte më shumë vetëbesim.

/TV Arbëria

spot_img

Të fundit

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj...

Të hënën mblidhet Kryesia e Kuvendit

Nga Kuvendi i Republikës së Kosovës njoftojnë se të...

Inspektorët rrënojnë tri furra të gëlqeres në Shtime

Inspektorët e Komunës së Shtimes këtë të premte kanë rrënuar tri furra të gëlqeres, dy furra në fshatin Dugë dhe një në fshatin Karaçicë. Nga...

Begaj ua kërkon tri vendeve afrikane njohjen e pavarësisë së Kosovës

Presidenti shqiptar, Bajram Begaj, në New York ku po mbahet Asambleja e Kombeve të Bashkuara, ka shfrytëzuar këtë për të kërkuar njohjen e pavarësisë...

Thënie nga Ismail Kadare

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë, akademik, ish-deputet i Kuvendit Popullor (1970-’82) dhe zv/kryetar i Frontit Demokratik. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë,...