Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Ndonjëherë edhe miqtë e mirë na lëndojnë

Extra AL PVC

Miqtë që janë shumë egocentrikë dhe negativë mund të na bëjnë shumë dëm për shëndetin tonë mendor: Me qëndrimin e tyre ata rrezikojnë të na vjedhin lumturinë dhe është më mirë të ndahemi prej tyre. Edhe pse ndonjëherë mund të jetë po aq e dhimbshme sa kur ndahemi me partnerin.

Miqtë e vërtetë, fiksojeni mirë në mendje, janë ata që na inkurajojnë dhe na respektojnë.

Mbaji lajmet e mira për veten tënde

A nuk doni të tregoni se keni qenë të promovuar në punë? Apo së shpejti do të keni një fëmijë? Arsyeja e pavetëdijshme për të fshehur lumturinë tuaj mund të jetë se shoku apo shoqja juaj është ziliqar apo xheloz. Dhe preferoni të qëndroni të qetë në mënyrë që të mos ushqeni ndjenjat e tij negative ndaj jush.

Por, a duhet të sillet një mik i vërtetë kështu? Ai duhet ta ndajë lumturinë me ju, jo t’ju ketë zili.

Nuk keni kurrë mundësi të flisni

Ndodh që ju të filloni të tregoni se keni zbuluar një restorant të mrekullueshëm të peshkut. Por, miku juaj ndërhyn menjëherë duke u treguar përvojën e tij të tmerrshme në një klub të ri.

Me pak fjalë, ai dëshiron të flasë vetëm ai dhe kur ti flet mezi të dëgjon. Një mik i mirë duhet të jetë në gjendje t’ju dëgjojë dhe “shokët toksikë” kanë tendencë të jenë vetë referues. Duhet t’i kushtohet shumë vëmendje kësaj dinamike:.

Miqësia duhet të jetë një rrugë me dy kalime dhe duhet ta dëgjoni njëri-tjetrin reciprokisht.

Gjykime të shumta

Pse e ftove vjehrrën në darkë? Pse i veshe ato këpucë? Pse shkove në atë festë? Nëse shoku juaj gjykon gjithmonë vendimet dhe mendimet tuaja, kjo do të thotë se ai nuk respekton vlerat tuaja. Do të ishte më mirë të ndërprisnit marrëdhëniet. Miqtë duhet të stimulojnë në mënyrë konstruktive dhe të kuptojnë nevojat e njëri-tjetrit.

Miqësia është një drejtim

Në miqësi, secili ka një kontribut: dikush mund të jetë më i mirë në bërjen e projekteve të përbashkëta, dikush tjetër është një dëgjues i mirë dhe kështu me radhë. Por kur gjithmonë miqtë na thirrin kur kanë dicka, atëherë ndoshta ka diçka të gabuar: Miqtë që na kërkojnë vetëm kur na nevojiten nuk janë miq të vërtetë.

Vetëm ankohet

Gjithkush mund të ketë një ditë të keqe dhe ankimi ndonjëherë është një shpërthim i madh. Por nëse një mik kalon ditën duke u ankuar dhe duke fajësuar të tjerët (duke përfshirë edhe ju) në vend që të bëjë diçka për të ndryshuar një situatë që nuk i pëlqen, nuk është sjellje konstruktive dhe mund të dëmtojë në një afat të gjatë.

Ju drejton në vendime të gabuara

A ju shtyn shoku juaj të bëni diçka të gabuar që nuk donit ta bënit? Ndoshta ai ju ofron një cigare kur doni të hiqni dorë? Apo më keq ju bind për të marrë një pije tjetër kur e di që do të jeni në timon? Një mik i vërtetë nuk do t’ju shtyjë për t’ju vënë në rrezik ose gjithsesi të bëni diçka që nuk dëshironi, shkruan bota.al. Shpesh ky lloj i njerëzve i çon të tjerët në një sjellje jo të shëndetshme. Në mënyrë që ata të ndjehen më pak fajtorë për veprimet e tyre. Më mirë të qëndrosh larg.

Nuk është i besueshëm

Ju keni organizuar një darkë me mikun tuaj prej kohësh dhe në momentin e fundit ju tregon se ai nuk mund të vijë. Sepse është vonë për punë ose ka dhimbje koke, apo më keq akoma ka harruar.

Dhe ndoshta ju punoni shpesh në mbrëmje

Programi i planifikuar ishte mbrëmja e vetme e lirë pas një kohe të gjatë. Kjo sipërfaqësi tregon se shoku në fjalë ka pak respekt për kohën tuaj, nëse nuk është një episod sporadik dhe i jashtëzakonshëm. Mesazhi, jo shumë i mbuluar, është: “Nuk ia vlen që të dalë me ju”. Miqtë e mirë duhet të jenë të besueshëm.

Shumë ngjitës

Miku yt dëshiron miratimin tuaj për çdo vendim që ai bën. Ose ju kërkon çdo fundjavë për të dalë dhe ju kërkon llogari pse nuk u përgjigjeni menjëherë mesazheve të tij. Duket se nuk ia del dot pa ju, dhe është një varësi e vërtetë. Në këto raste, nëse miqësia bëhet shumë e ngjitshme dhe mbytëse. Eshtë më mirë të flitet për të, duke ftuar mikun që të marrë një hap prapa.

Është gjithmonë kritik

Negativiteti i shumtë lëndon. Nëse shoku juaj vazhdimisht e kritikon restorantin ku shkoni, festën me miqtë e kështu me radhë, marrëdhënia ka gjasa që të përkeqësohet: është e vështirë të jesh optimist nëse jeni të rrethuar nga njerëz që vetëm kritikojnë apo shohin vetëm zi. Më mirë sqarohuni dhe mundoheni që të gjeni një pozitivitet të vogël: por nëse gjërat nuk ndryshojnë, zgjedhja e duhur është të largoheni.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...