Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Moska përjashton pjesëmarrjen në samitin e dytë të paqes

Extra AL PVC

Moska ka përjashtuar pjesëmarrjen në një samit të dytë të paqes të organizuar nga Ukraina. Ukraina po përgatitet të mbajë konferencën përpara fundit të vitit, pasi 78 vende morën pjesë në të parën e saj në Zvicër muajin e kaluar, pa përfshirë Rusinë apo Kinën.

Kievi ka thënë se një armëpushim varet nga largimi i trupave ruse nga territori ukrainas, të cilin Kremlini e quajti një “ultimatum” të papranueshëm, pavarësisht se ai kërkon që Ukraina të dorëzojë katër rajone të Ukrainës dhe të heqë aspiratat e saj për t’u bashkuar me NATO-n në këmbim të një armëpushimi.

“Ne nuk pranojmë ultimatume të tilla dhe nuk synojmë të marrim pjesë në samite të tilla”, tha zëvendësministri i Jashtëm Mikhail Galuzin.

Në samitin e paqes të NATO-s dje, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba i tha homologut të tij hungarez se çdo iniciativë për t’i dhënë fund luftës së Moskës në Ukrainë nuk duhet të bazohet në narrativat ruse.

Kryeministri hungarez Viktor Orban kishte vizituar Kievin, Moskën dhe Pekinin për bisedime që ai i cilësoi si një “mision paqeje”, duke i propozuar Volodymyr Zelensky të konsideronte një armëpushim për të përshpejtuar një proces paqeje.

Zyrtarët e Kievit e hodhën poshtë idenë, duke thënë se kjo vetëm do të lejonte Rusinë të përgatitej për më shumë sulme.

spot_img

Të fundit

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald...

Krejt çka dihet për sulmin ndaj Donald Trump

Fjalimi i Donald Trump në Pensilvani para amerikanëve nuk...

Doja që Kurti të takohej me Richard Grenell, Evi Kokalari: Njerëzit afër Kurtit s`mu përgjigjen

Evi Kokalari, aktiviste shqiptaro-amerikane nga kampi republikan, ka folur në “Pressing” të T7, për një përpjekje që të bëjë të mundur një takim në...

Hoxhaj publikon fotografi me të përzgjedhurin e Trump për Nënpresident: E kupton thellësisht Ballkanin dhe sfidat europiane

Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan James David Vance si kandidat për nënpresident në garën për zgjedhje presidenciale në Shtetet e Bashkuara, këtij...

Trump përzgjedh J.D. Vance për të garuar si nënpresident

Kandidati i pritur republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, e ka përzgjedhur senatorin republikan nga Ohajo James David Vance si kandidat për nënpresident...